Niemal 70 zakażonych nauczycieli. Wałbrzych na razie nie otworzy szkół

Polska
Niemal 70 zakażonych nauczycieli. Wałbrzych na razie nie otworzy szkół
piqsels
Docelowo przebadanych zostanie ponad 1100 osób.

Wałbrzych wstrzymał otwarcie szkół podstawowych po pozytywnych wynikach testów przesiewowych na obecność koronawirusa u części nauczycieli. Na około 900 testów 68 dało dodatki wynik. Tym niespełna 70 pracownikom zostaną wykonane testy genetyczne.

Rzecznik wałbrzyskiego magistratu Edward Szewczak poinformował w poniedziałek, że testy przesiewowe przeprowadzono do tej pory u ponad 900 nauczycieli. U 68 wynik okazał się pozytywny.

 

ZOBACZ: W poniedziałek szkoły przyjmą uczniów. "Boimy się, bo nas wystraszono"

 

- Zdecydowaliśmy się przebadać nauczycieli, gdyż zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Chcemy przełamać barierę psychologiczną, żeby rodzice wiedzieli, że oddają dzieci do szkół, w których nauczyciele są zdrowi. Ponadto prezydent Wałbrzycha uważa, że masowość testów jest dzisiaj bardzo wskazana. Musimy robić testy, choćby na początek te serologiczne, żeby pokazywać, jaka jest skala problemu - tłumaczył Szewczak.

 

Wkrótce kolejne testy

 

Wcześniej przebadany został też personel wałbrzyskich przedszkoli i żłobków.

 

Rzecznik dodał, że dzisiaj badani są nauczyciele kolejnych szkół. Docelowo przebadanych zostanie ponad 1100 osób. - Nauczycielom z dodatnim wynikiem wykonano już testy genetyczne metodą PCR. Z 68 osób mamy już 20 wyników negatywnych. Czekamy teraz na wyniki kolejnych osób - przekazał.

 

ZOBACZ: Piontkowski: nie widzę potrzeby badania nauczycieli na obecność koronawirusa

 

Szewczak poinformował, że wałbrzyskie szkoły będą sukcesywnie otwierane. Nauczyciele, u których badania przesiewowe dały wynik negatywny, będą mogli już przystąpić do pracy, a pozostali, po otrzymaniu wyników negatywnych z testów genetycznych.

 

Przeprowadzenie testów przesiewowych będzie kosztowało miasto ok. 40 tys. zł

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie