Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie ma nowych ofiar

Polska
Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie ma nowych ofiar
PAP/Leszek Szymański
Nie ma nowych ofiar koronawirusa w Polsce - informuje resort zdrowia

"Mamy 104 nowe i potwierdzone przypadków zakażenia koronawirusem" - przekazało w niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba wykrytych w Polsce zakażeń wzrosła do 23 786. MZ poinformowało także, że nie ma nowych ofiar Covid-19. W sumie od początku epidemii w Polsce zmarło 1064 pacjentów.

"W popołudniowych raportach WSSE nie mamy odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu COVID19" - przekazało ministerstwo.

 

Mamy 104 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (35), łódzkiego (30), śląskiego (13), małopolskiego (10), dolnośląskiego (9), podkarpackiego (4), świętokrzyskiego (2), podlaskiego (1). W związku ze zdublowanymi przez WSSE Katowice 4 przypadkami zakażeń, usuwamy je wykazu" - dodano.

W niedzielę rano resort informował o 115 nowo zdiagnozowanych przypadkach zakażenia. Zmarły trzy kolejne osoby.

 

W ciągu minionej doby wykonano 16,4 tys. testów na koronawirusa. Wyzdrowiało w sumie 11 271 pacjentów.

 

Badania przesiewowe 

 

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podkreślił w piątek, że "jest duża liczba osób niezdiagnozowanych na koronawirusa, ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem".

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w Pliszczynie. Proboszcz podał wynik drugiego testu

 

Dlatego - wyjaśnił - "większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych społeczeństwa, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem".

 

- Zakładam, że w najbliższych miesiącach takie badanie przesiewowe odbędzie się w Polsce - powiedział i ocenił, że to jest wskazane. - Myślę, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych tygodniach - dodał.

 

Początek światowej pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie