Prawie 23 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce

Polska
Prawie 23 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce
PAP/Leszek Szymański
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

"Mamy 141 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w piątek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła do 22 964. Nie żyje też 5 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1043 pacjentów.

"Mamy 141 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (98), dolnośląskiego (13), opolskiego (9), świętokrzyskiego (6), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (3), podkarpackiego (2), lubuskiego (1)" - podał resort.

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K Zgierz, 65-K Poznań, 86-K Starachowice, 51-K, 87-K Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - poinformowano.

 

 

Jak podano, kwarantanną objętych jest obecnie 79 995 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 18 224. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 2 035 pacjentów. 

 

 

Do tej pory wyzdrowiały co najmniej 10 692 osoby.

 

Ponad 230 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników. Najwięcej - 196 - w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Zofiówka. Łącznie na Covid-19 choruje obecnie blisko 3,9 tys. górników z kilkunastu kopalń trzech spółek węglowych.

 

Bez maseczek

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Będziemy mogli ściągnąć maseczki. Bez limitów w sklepach i kościołach

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Zniesione zostały też ograniczenia w handlu i gastronomii. Od niedzieli zasłanianie ust i nosa w przestrzeni ogólnodostępnej przy zachowaniu dystansu społecznego nie będzie obowiązkowe. Zniesione zostaną limity dot. liczby wiernych w kościołach. 6 czerwca z kolei otworzą się np. kina i teatry, siłownie, kluby fitness, baseny i solaria oraz parki rozrywki - wyjątkiem będą tu natomiast kluby i dyskoteki. Również od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel dla maksymalnie 150 ludzi.

 

Początek pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Zakażona fryzjerka przyjmowała klientów. 60 osób mogło zarazić się koronawirusem

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie