Ozdrowieniec wrócił do szpitala zakaźnego. Pozytywny wynik testu

Polska
Ozdrowieniec wrócił do szpitala zakaźnego. Pozytywny wynik testu
AP
Zdaniem lekarzy pacjent mógł jeszcze nie do końca wyzdrowieć.

Mężczyzna był początkowo leczony w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Kiedy został uznany za zdrowego, wrócił do Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Jego stan jednak po kilku dniach się pogorszył i chory trafił do wielkopolskiego szpitala jednoimiennego w Wolicy.

Placówka medyczna z Poznania, gdzie mężczyzna przebywał ze względu na zakażenie koronawirusem, nie ma żadnych informacji na temat tego, by ozdrowieniec z DPS w Kaliszu ponownie zachorował.

 

Profesor Iwona Mozer-Lisewska, Ordynator Oddział Zakaźnego Szpitala przy Szwajcarskiej, poinformowała, że  nie dostała w tej sprawie informacji z Kalisza oraz nie wie, o którego pacjenta chodzi - podało Radio Poznań.

 

Test dał wynik pozytywny

 

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia i pojawienie się gorączki, u mężczyzny został ponownie wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Pod obserwację do szpitala trafiły także dwie osoby z Domu Pomocy Społecznej, które miały kontakt z zakażonym mężczyzną.

 

- Ci pacjenci w starszym wieku trochę dłużej pozbywają się tego koronawirusa, ale też są bardziej skąpoobjawowi, więc może ten układ immunologiczny słabiej funkcjonuje, nie ma ostrych objawów, ale też pozbywanie się wirusa trwa dłużej - podkreśliła w rozmowie z Radiem Poznań dr n. med. Ewa Zalc-Budziszewska, zastępca dyrektora szpitala w Wolicy.

 

ZOBACZ: Wiceminister zdrowia: ponad 40 proc. zakażonych już wyzdrowiało

 

- Są też tacy, którzy mieli badania, których wyniki dwukrotnie dały wynik pozytywny, a trzeci już jest ujemny. I będą jutro będą mieli robione kolejne. Jeśli się powtórzą, to zostaną wypisani ze szpitala - dodała dr n.med. Ewa Zalc Budziszewska.

 

Obecnie w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem przebywa 66 pacjentów. Na powrót do DPS-ów i ośrodków dla seniorów czeka 24 podopiecznych, którzy pokonali chorobę wywołaną przez koronawirusa.

 

Z kolei wśród nowych zakażonych w ostatnim tygodniu przybyło 9 osób.

 

Prawie 23 tys. zakażonych

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 141 osób, w sumie zanotowano dotąd 22 tys. 964 przypadki – podało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejne pięć osób, łącznie 1043 od początku epidemii.

 

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (98), dolnośląskiego (13), opolskiego (9), świętokrzyskiego (6), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (3), podkarpackiego (2) i z lubuskiego (1).

 

ZOBACZ: Pani Teresa opuściła szpital. 103-latka najstarszym ozdrowieńcem w Polsce

 

MZ podało, że zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem: 85-letnia kobieta w Zgierzu, 65-letnia kobieta w Poznaniu, 86-latka w Starachowicach oraz kobiety w wieku 51 i 87 lat w Raciborzu. Wszystkie, jak wskazał resort, miały choroby współistniejące.

 

Ministerstwo poinformowało, że w związku z przekazanym przez WSSE Lublin raportem dotyczącym dwóch błędnie zaraportowanych przypadków zakażenia z 27 maja, odjęto je ze statystyk. Zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce dotąd u 22 tys. 964 osób, z których 1043 zmarły.

ms/hlk/ radiopoznan.fm, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie