Wiceminister zdrowia: ponad 40 proc. zakażonych już wyzdrowiało

Polska
Wiceminister zdrowia: ponad 40 proc. zakażonych już wyzdrowiało
Polsat News
Konferencja prasowa wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego

- Mamy już prawie 8,5 tys. ozdrowieńców, co oznacza, że z około 20 tys. osób, które zachorowały, ponad 40 proc. już wyzdrowiało. Porównując to z innymi krajami, sytuacja w Polsce wygląda dobrze - powiedział w czwartek wiceszef MZ Janusz Cieszyński.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 245 osób, w tym u 189 osób z woj. śląskiego - poinformowało w czwartek rano ministerstwo zdrowia.

 

Jak przekazano, w Polsce wyzdrowiało 8 tys. 452 pacjentów. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 2 tys. 330 osób, a kwarantanną objętych jest 77 tys. 461 osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus uderza w fabryki aut. Setki osób straci pracę

 

Wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że 189 nowych przypadków dotyczy Śląska. - To jest sytuacja, którą będziemy obserwowali jeszcze przez około tydzień, ponieważ obecnie trwają wymazy, pobieranie próbek od rodzin pracowników przemysłu wydobywczego. Chcemy, żeby wszyscy, którzy mogli mieć kontakt z koronawirusem mogli mieć możliwość uzyskania takiego testu - powiedział Cieszyński.

 

- Liczymy na to, że w momencie gdy to testowanie się zakończy - te testy są przeprowadzane w laboratoriach w całej Polsce, aby zapewnić dostęp wszystkim tym, którzy są nimi zainteresowani, którzy tych testów potrzebują, dlatego będziemy się angażować w pełnym wymiarze - i jesteśmy przekonani, że w ciągu tygodnia ta liczba powinna istotnie zmaleć - oświadczył.

 

"W Szwecji jest 15 razy więcej zgonów na milion mieszkańców"

 

Wiceminister zwrócił uwagę, że mamy w tej chwili prawie 8,5 tys. ozdrowieńców. To oznacza - jak mówił - że z ok. 20 tys. osób, które zachorowały ponad 40 proc. już wyzdrowiało. - To jest powyżej tej statystyki, jeżeli popatrzymy na statystyki ogólnoświatowe - zaznaczył Cieszyński.

 

- Patrząc statystycznie w sposób zupełnie obiektywny na liczby, porównując je z innymi krajami, ta sytuacja w Polsce wygląda dobrze. Jeśli patrzymy na liczbę zgonów na milion mieszkańców, jesteśmy tutaj w ostatniej ćwiartce, jeśli chodzi o kraje europejskie, za wyjątkiem tych najmniejszych lub tych, co do których są wątpliwości jeśli chodzi o jakość raportowania - zauważył.

 

Cieszyński dodał, że jeszcze lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o liczbę zarażonych. - Tutaj te statystyki są dla Polski jeszcze bardziej korzystne - podkreślił.

 

- Działamy cały czas na rzecz tego, aby ta sytuacja w ten sposób się utrzymywała, aby nie było takiej sytuacji, tak jak na przykład w Szwecji, gdzie jest 15 razy więcej zgonów na milion mieszkańców, niż ma to miejsce w Polsce. Pokazaliśmy, że ta strategia, którą przyjęliśmy się sprawdza, że wysiłki całego rządu przyniosły oczekiwane efekty - podkreślił Cieszyński.

 

Kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

ZOBACZ: Restauracje, kawiarnie i salony fryzjerskie znów otwarte. Sprawdź, co się zmieni

 

Od poniedziałku w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót do szkół zaplanowano od 25 maja.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie