Dzień Weterana. "Blizny to nasze »pamiątki« z misji"

Polska
Dzień Weterana. "Blizny to nasze »pamiątki« z misji"
PAP/Tomasz Gzell
29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

29 maja to Dzień Weterana. - Blizny będące "pamiątkami" z misji nigdy nie dadzą o nich zapomnieć. Dziś życzmy sobie jak najlepszej kondycji, zdrowia, możliwości rehabilitacyjnych, szacunku i wsparcia - mówi w rozmowie z polsatnews.pl Tomasz Kloc - weteran wojenny, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Święto to obchodzone jest wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych. W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska.

 

Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych.

 

"Wybuchła mina-pułapka"


Kloc brał udział w dwóch misjach: w Libanie (13 miesięcy) w latach 1999/2000 oraz w Iraku w 2003 roku (4,5 miesiąca).


- Na drugim wyjeździe zostałem ciężko ranny. Wybuchła mina-pułapka. Jechaliśmy wojskowym Starem. Siedziałem na fotelu pasażera. Kierowca miał lekkie urazy. Dzięki temu udało mu się tak wyprowadzić ciężarówkę, że obyło się bez wywrócenia. Byłem poważnie ranny, nieprzytomny. Miałem zranione udo, pachwinę, brzuch, łokieć, nadgarstek, uszkodzone oczy, twarz. Wojskowi lekarze naliczyli 70 proc. uszczerbku na zdrowiu - opowiadał w grudniu w rozmowie z polsatnews.pl.

 

ZOBACZ: "Byłem ciężko ranny. Mogłem włożyć rękę do brzucha". Weteran wojenny opowiada o misjach


Zaznaczył wtedy, że kluczowa w powrocie do formy była rehabilitacja.


- Z powodu pandemii koronawirusa w rehabilitacji weteranów są przestoje. To pewien regres, dostawaliśmy takie sygnały. Jako stowarzyszenie planujemy doposażyć ich w podstawowy, indywidualny sprzęt do rehabilitacji - orbitreki, rowery stacjonarne - podkreśla dziś Kloc.

 

Święto w cieniu pandemii


Zwraca też uwagę na to, że w zamknięciu, odosobnieniu, wracają trudne wspomnienia.


- Zdrowie psychiczne to niezwykle ważna kwestia. Jesteśmy w kontakcie z psychologami, którzy w czasie pandemii udzielają weteranom również pomocy online - dodaje.

 


Z uwagi na nowy reżim sanitarny Tomasz Kloc piątkowe święto, pierwszy raz od 2012 roku, spędza bez udziału w głównych warszawskich uroczystościach.


Prezydent składa życzenia


- Polscy żołnierze reprezentują Polskę i realizują nasze interesy i za to, z punktu widzenia Rzeczypospolitej, jesteśmy im winni ogromną wdzięczność - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w Belwederze, gdzie odznaczył Gwiazdami Morza Śródziemnego dziesięcioro uczestników misji wojskowych.

 

ZOBACZ: Weteran, który zebrał miliony na walkę z koronawirusem, ma naśladowców


Zasługi weteranów podkreślił również szef MON.


- Chylę czoła przed Waszymi dokonaniami, (...) w imieniu Polski dziękuję Wam za służbę - oświadczył Mariusz Błaszczak.

ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie