Ukrzyżowano żurawia. "Nie jest to przypadek odosobniony"

Polska
Ukrzyżowano żurawia. "Nie jest to przypadek odosobniony"
Facebook.com/Komitet Ochrony Orłów
Ktoś brutalnie ukrzyżował żurawia. Ptak jest w Polsce objęty ochroną

Drastyczne zdjęcia "ukrzyżowanego", przywiązanego do drewnianych palików, żurawia opublikował w środę Komitet Ochrony Orłów. "Nie jest to przypadek odosobniony" - napisano. O sprawie została zawiadomiona policja. Trwają poszukiwania sprawcy.

Martwego ptaka brutalnie przywiązanego sznurami do drewnianych pali znaleziono na Mazowszu, w powiecie mińskim. Nie wiadomo, kto stoi za jego zabiciem.

 

ZOBACZ: Bielik, bocian i 11 kruków - odnaleziono martwe ptaki. Ktoś mógł je otruć


"W średniowieczu osoby, które »nabroiły« wieszano na wzgórzach lub przy głównych drogach do miast. Zabieg ten miał dobitnie pokazać, kto rządzi na danym terenie i jaką siłą dysponuje. Czasy te odeszły już w zapomnienie, ale nie w powiecie mińskim, w woj. mazowieckim. Jeden z mieszkańców w sposób jednoznaczny daje znać kto jest »Panem« na tym kawałku ziemi" - podał Komitet Ochrony Orłów, na którego profilu pojawiły się fotografie pokazujące okrucieństwo wobec żurawia.

 

Kolejny taka sytuacja


Jak dodało stowarzyszenie, to kolejny przypadek takiego znęcania się nad zwierzętami.


"Kruki, jastrzębie czy myszołowy ukrzyżowane w podobny sposób spotyka się bardzo często".

 

Gatunek chroniony


Żuraw w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.


Komitet Ochrony Orłów (KOO) został powołany w roku 1981 jako nieformalna grupa, skupiająca osoby zajmujące się ochroną i badaniami ptaków drapieżnych w Polsce. W roku 1991 Komitet zarejestrowany został jako stowarzyszenie (organizacja pozarządowa) zajmujące się działalnością społeczną. Aktualnie funkcjonuje jako organizacja o charakterze eksperckim zrzeszająca około 500 członków na terenie całego kraju.

ac/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie