Pozew przeciwko Macierewiczowi. Sprawa dotyczy zarzutów o "ukrywanie przestępców"

Polska
Pozew przeciwko Macierewiczowi. Sprawa dotyczy zarzutów o "ukrywanie przestępców"
PAP/Leszek Szymański
W 2020 r. na pracę podkomisji przeznaczone zostanie ponad 2 mln 746 tys. zł.

Roman Giertych, w imieniu swoich mocodawców, składa pozew przeciwko Antoniemu Macierewiczowi za "zarzucanie ukrywania informacji o sprawcach katastrofy smoleńskiej". Wiceprezes PiS napisał na Twitterze, że Donald Tusk, Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak ukrywają przestępców. Adwokat chce by Macierewicz publicznie przeprosił za "wielokrotne kłamstwa" oraz przekazał darowiznę na WOŚP.

"W imieniu przewodniczącego Donalda Tuska, posłów Radka Sikorskiego i Tomasza Siemoniaka składam pozew przeciwko wiceprezesowi PiS Antoniemu Macierewiczowi o wczorajszą wypowiedź na portalu Twitter, w której zarzucił moim mocodawcom ukrywanie informacji o sprawcach katastrofy smoleńskiej" - poinformował Roman Giertych. 

 

ZOBACZ: "Polska byłaby lepsza, gdyby oni żyli". Prezydent wspomina katastrofę smoleńską

 

Adwokat zwrócił uwagę, że wypowiedź wiceprezesa PiS pojawiała się w "czasowym kontekście rzekomego zakończenia prac tzw. podkomisji, która miała 10 kwietnia opublikować raport końcowy (ale go nie opublikowała) i stanowi ona skrótową wersję wieloletnich kłamstw w/w na temat moich mocodawców".

 

W lutym wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz poinformował, że na pracę podkomisji smoleńskiej w 2020 r. zostanie przeznaczonych 2 mln 746 tys. zł. Wydatki podkomisji, której przewodniczącym jest były szef MON Antoni Macierewicz, za ubiegłe dwa late wciąż nie są znane.

 

"Czas na resztę"

 

"10 lat, 122 miesięcy, 528 tygodni, 3699 dni: T. Siemoniak, D. Tusk, R. Sikorski i inni ukrywają przestępców, sprawców Tragedii Smoleńskiej. T. Arabski skazany, czas na resztę" - napisał we wtorek Antoni Macierewicz w swoim wpisie na Twitterze.

 

 

Celem złożonego przez Giertycha pozwu jest przede wszystkim uzyskanie przeprosin za "powtarzane wielokrotnie kłamstwo". "Będziemy wnosić o to, aby sąd zobowiązał A. Macierewicza do publicznego odczytania oświadczenia" - zapowiedział mecenas. 

 

"Wyrażam ubolewanie z powodu swojej niegodnej wypowiedzi"

 

Opublikował także jego treść. "Ja, Antoni Macierewicz przepraszam panów Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego i Tomasza Siemoniaka za kłamliwe, oszczercze i nie znajdujące żadnego odzwierciedlenia w jakichkolwiek dowodach przypisywanie ukrywania wiedzy o sprawcach katastrofy smoleńskiej. Wyrażam ubolewanie z powodu swojej niegodnej wypowiedzi i proszę o wybaczenie dokonanego naruszenia dóbr osobistych" - głosi tekst przygotowany przez Giertycha.

 

Oświadczenie ma być emitowane przez kilka dni w telewizji, rozgłośniach radiowych, w portalach społecznościowych oraz publikowane w gazetach.

 

ZOBACZ: Zmarł Stefan Hambura. Był pełnomocnikiem rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej

 

"Mam nadzieję, że taka powtarzana emisja będzie dobrze podsumowywać działania A. Macierewicza po tej strasznej katastrofie. Nadto będziemy się domagali zapłaty określonej kwoty na Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy" - poinformował prawnik. 

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Polska delegacja zmierzała na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Pogrzeb pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

msl/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie