Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Ministerstwo zdrowia przekazało nowe dane

Polska
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Ministerstwo zdrowia przekazało nowe dane
PAP/Leszek Szymański
Dotychczas zmarło w Polsce 1028 pacjentów chorych na COVID-19

"Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 22 473. Nie żyją także trzy kolejne osoby. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 1028 pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (70), mazowieckiego (37), łódzkiego (28), dolnośląskiego (15), opolskiego (7), podlaskiego (7), świętokrzyskiego (4), małopolskiego (1) i z wielkopolskiego (1).

 

MZ poinformowało o śmierci trzech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to 75-letni mężczyzna w Gdańsku, 75-letnia kobieta w Raciborzu i 80-letni mężczyzna w Zgierzu. "Osoby te miały choroby współistniejące" – podało MZ.

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 22 473 osób, z których 1028 zmarło.

Wcześniej ministerstwo informowało o 229 nowych zakażeniach i jednej ofierze. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 23 tys. testów. Przebadano 824 774 próbki pobrane od 753 675 osób.

 

Czwarty etap znoszenia obostrzeń

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

W środę z kolei premier poinformował, że od soboty zniesione zostaną ograniczenia w handlu i gastronomii. Od niedzieli zniesione zostaną limity dot. liczby wiernych w kościołach. 6 czerwca z kolei otworzą się np. kina i teatry, siłownie, kluby fitness, baseny i solaria oraz parki rozrywki - wyjątkiem będą tu natomiast kluby i dyskoteki. Również od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel dla maksymalnie 150 ludzi.

 

ZOBACZ: Koronawirus: czwarty etap znoszenia obostrzeń [CAŁA KONFERENCJA PREMIERA]

 

Początek światowej pandemii w Chinach

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie