Koronawirus: czwarty etap znoszenia obostrzeń [CAŁA KONFERENCJA PREMIERA]

Polska
Koronawirus: czwarty etap znoszenia obostrzeń [CAŁA KONFERENCJA PREMIERA]
Polsat News

Dziś premier Mateusz Morawiecki - zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotr Müllera - ma przedstawić terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa. Według zapowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dziś ma zapaść decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.

- Zapanowaliśmy nad epidemią w sposób dużo bardziej sprawny niż bogate kraje Zachodu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że od 30 maja w przestrzeni ogólnodostępnej zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zachowany zostanie dystans społeczny. - Wprowadzamy możliwość zgromadzeń do 150 osób - dodał szef rządu.

 

WIDEO: Oglądaj całą konferencję premiera Mateusza Morawieckiego dot. IV etapu znoszenia obostrzeń:

 

 

Pierwszy raz od dwóch miesięcy z dziennikarzami

 

To pierwsza od dwóch miesięcy konferencja prasowa rządu z udziałem mediów. "Z uwagi na głosowania w Sejmie planowana konferencja rozpocznie się z opóźnieniem" - poinformowało na Twitterze Centrum Informacyjne Rządu.

 

 

Nowe informacje dotyczące możliwości organizowania wesel oraz kolejnych instytucji zapowiedział w Polsat News Łukasz Schreiber we wtorek wieczorem - Decyzja o otwarciu kin i teatrów będzie jutro. Sam na nią trochę czekam. Datę, kiedy to nastąpi, jutro poda pan premier - poinformował w programie "Wydarzenia i Opinie" Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 

Zapowiedziane na środę poluzowanie restrykcji to IV etap znoszenia ograniczeń. W poprzednim etapie umożliwiono m.in. powrót uczniów w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

 

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się w poniedziałek do spodziewanego kolejnego etapu znoszenia obostrzeń, powiedział, że sądzi, iż zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Szef MZ dodał wówczas, że są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać.

 

ZOBACZ: Z powodu koronawirusa nie mogła odwiedzić umierającej siostry. Zrobiono dla niej wyjątek

 

Poinformował też wtedy, że wraz z zakomunikowaniem decyzji ws maseczek podane zostaną nowe informacje dotyczące możliwości organizowania wesel.

 

Nie ma nowych ognisk choroby

 

We wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żeby odnotowano wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń. - Poza jednym województwem - śląskim, gdzie wskaźnik reprodukcji wirusa to 1,33, w pozostałych województwach notujemy wskaźnik zachorowalności poniżej jednego, to znaczy, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę - zaznaczył.

msl/hlk/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!