Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Od 30 maja w przestrzeni ogólnodostępnej zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zachowamy dystans społeczny. Od 6 czerwca otworzą się siłownie, sale zabaw, baseny, teatry czy kina. Chiny odnotowały we wtorek 1 potwierdzony przypadek koronawirusa na swoim terytorium.

msl/ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Premier Portugalii Antonio Costa pochwalił przygotowany przez KE plan odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem. Przestrzegł jednak przed frustracją, która mogłaby się pojawić, gdyby nie udało się zrealizować tego "ambitnego" programu.

W pożarze, który wybuchł w środę w szpitalu w Dhace, stolicy Bangladeszu, zginęło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowała straż pożarna. Ogień wybuchł w namiocie specjalnie postawionym w celu leczenia osób chorych na Covid-19.

Władze Indii udostępniły kod rządowej aplikacji na smartfony, która w czasie epidemii koronawirusa monitoruje stan zdrowia i lokalizację obywateli. Krytycy rządu obawiali się, że aplikacja może naruszać prawa obywatelskie. W Indiach programu używa 114 mln osób.

Do 1,9 mln wzrosła w Rosji liczba oficjalnie zarejestrowanych bezrobotnych, podczas gdy w marcu, przed epidemią koronawirusa wynosiła 726 tysięcy. Dane te padły w środę na naradzie poświęconej rynkowi pracy, w której wziął udział prezydent Władimir Putin.

66 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. To siódmy dzień z rzędu, gdy liczba ofiar śmiertelnych nie przekroczyła 100.

Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie, zaplanowane na październik, odbędą się w niezmienionym terminie, pomimo pandemii koronawirusa. Decyzję w tej sprawie podjęła w środę rada nadzorcza targów.

Planuje się, że wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 października jak zwykle na terenie targów, różnych innych lokalizacjach w mieście i jednocześnie wirtualnie.

W Hiszpanii do środy na Covid-19 zmarło łącznie 27 118 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia. Komentatorzy wskazują, że po raz kolejny dane resortu są nieprecyzyjne. W Portugalii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 1 356.

Tymczasem według ministerstwa zdrowia Portugalii w ciągu ostatniej doby zmarło w tym kraju z powodu infekcji koronawirusem 14 osób, a łączna liczba zgonów sięga już 1 356.

Od wtorku potwierdzono 285 nowych zakażeń. W sumie w Portugalii zanotowano dotychczas 31 292 zakażeń koronawirusem.

Ten kraj zapłaci za twoje wakacje, jeśli zachorujesz tam na Covid-19.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 170 osób, z czego 70 na Śląsku – poinformowało w środę po południu Ministerstwo Zdrowia. Zmarły trzy osoby.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 117 następnych osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł tym samym do 33 072. Stwierdzono ponad 580 nowych zakażeń.

O 412 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 37 460 - podało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Ostatniej doby w Brazylii na Covid-19 zmarło ponad tysiąc osób, w Meksyku ponad 500. Najwyższy dotąd dzienny bilans zgonów i zakażeń odnotowało Peru. - Nasz region stał się epicentrum pandemii koronawirusa - powiedziała dyrektor WHO ds. obu Ameryk Carissa Etienne.

Na obu kontynentach amerykańskich pandemia pochłonęła już ponad 143 tys. ofiar, a wirusem SARS-CoV-2 zainfekowało się ponad 2,4 mln osób - poinformowała we wtorek wieczorem podczas wideokonferencji Etienne, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. obu Ameryk i Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO).

Mobilne centrum testów na koronawirusa powstanie w piątek w Rawiczu. Punkt będzie działał dwa dni, jego uruchomienie możliwe jest dzięki decyzji wojewody wielkopolskiego.

 

W Moskwie od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli wychodzić na spacery według grafiku, który zapobiegnie gromadzeniu się ludzi. Wznowią pracę sklepy niespożywcze i niektóre zakłady usługowe, m.in. punkty napraw i pralnie - zapowiedział w środę mer Siergiej Sobianin.

Do tej pory w ramach instrumentów tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców trafiło 13,5 mld zł na ochronę miejsc pracy – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pomoc na gospodarkę od Unii Europejskiej. Ile dostanie Polska?

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Koniec z limitem wiernych w Kościołach. Co z dyspensami od uczestnictwa we Mszy św.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

6,5 tys. masek ochronnych i 300 kombinezonów uszytych przez swoich działaczy, a także środki do dezynfekcji i inną pomoc przekazał białoruskim szpitalom w ciągu ostatnich trzech miesięcy Związek Polaków na Białorusi.

38956 przypadków infekcji Sars-CoV-2 zarejestrowano na Białorusi od początku epidemii, a 897 w ciągu ostatniej doby. Zmarło sześć osób, liczba ofiar Covid-19 wzrosła do 214 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia.

Za wyleczonych uznano 15923 pacjentów. Przeprowadzono 485534 testów.

Z powodu obostrzeń epidemicznych tradycyjna masowa forma Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę została odwołana. Spotkanie pielgrzymkowe zaplanowane na 19. czerwca odbędzie się w kaplicy Matki Bożej. Wezmą w nim udział tylko delegacje.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, które premier ogłosił w środę, od 30 maja zostaną zniesione limity wiernych w kościołach. Wprowadzono także możliwość zgromadzeń do 150 osób.

Włoska minister oświaty Lucia Azzolina oraz gubernator Lombardii Attilio Fontana otrzymali policyjną ochronę w związku z pogróżkami, jakie otrzymują, głównie w mediach społecznościowych. Politycy mówią o narastającym w kraju klimacie nienawiści.

Obie informacje o przyznaniu ochrony, podane najpierw w środę przez media, zostały oficjalnie potwierdzone.

Rząd Hiszpanii przedłużył o dwa lata prawo do pracy w rolnictwie dla imigrantów, którzy w czasie epidemii Covid-19 zatrudnieni byli w tym sektorze. Decyzja gabinetu Pedra Sancheza jest równoznaczna z nadaniem takim osobom dwuletniego prawa pobytu w kraju.

Władze Francji cofają zgodę na leczenie Covid-19 hydroksychlorochiną. W środę rząd uchylił regulacje zezwalające na stosowanie medykamentu jako leku przeciwko Covid-19 w szpitalach, z wyjątkiem badań klinicznych.

Decyzja ta jest skutkiem niekorzystnej opinii Wysokiej Rady Zdrowia Publicznego (HCSP), która zaleciła we wtorek, żeby zaprzestać przepisywania hydroksychlorochiny w leczeniu szpitalnym Covid-19.

Rząd Hiszpanii podejmie na początku czerwca w parlamencie kolejną próbę przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego - zapowiedziała wicepremier Carmen Calvo.

Nowe przypadki koronawirusa stwierdzono u pacjentów i personelu w szpitalu Radomiu, który na przełomie marca i kwietnia był największym ogniskiem koronawirusa w regionie. Zakażenia stwierdzono u 17 pacjentów i 5 osób z personelu.

Będziemy mogli ściągnąć maseczki. Bez limitów w sklepach i kościołach

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej szpitala w Świebodzinie (woj. lubuskie) wstrzymał pracę po wykryciu koronawirusa u jeden z pielęgniarek. Czterech jego pacjentów przewieziono do szpitala w Gorzowie Wlkp. - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

Szpital MSWiA w Białymstoku od 1 czerwca przestanie być szpitalem jednoimiennym, będzie mógł przyjmować wszystkich pacjentów - poinformował w środę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jednak - jak mówił - szpital ma pozostać w gotowości do obsługi pacjentów z COVID-19.

8338 przypadków koronawirusa wykryto w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. Oznacza to, że od początku epidemii zachorowało w Rosji 370 680 osób. Liczba zgonów wzrosła do 3968, od wtorku zmarło 161 pacjentów z Covid-19.

Rady gminne, wyłonione w marcu w pierwszej turze wyborów lokalnych we Francji, zbierają się w celu wyboru merów. Z powodu wymogów związanych z epidemią często nie mogą obradować w zbyt ciasnych siedzibach merostw. Przenoszą się więc w nieoczekiwane miejsca.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 321 nowych zakażeń koronawirusem, 14 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 420 wyzdrowiało - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 21 905, zgonów do 658, a wyzdrowień do 7995.

Sześcioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto też 22 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W kryzysie gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa kobiety w USA tracą pracę częściej niż mężczyźni. Za jedną z przyczyn takiej sytuacji uznaje się zmniejszony popyt na usługi, w których większy odsetek zatrudnionych stanowią kobiety.

PAP/EPA/SALVADOR SAS

Tłumy na hiszpańskiej plaży. Wraz z ogłoszeniem w sobotę przez rząd Hiszpanii wprowadzenia od 1 lipca swobodnego ruchu turystycznego znacząco wzrosła liczba poszukujących miejsc na wakacyjny urlop. W modzie są popularne turystyczne kurorty zarówno w Hiszpanii, jak i w sąsiedniej Portugalii - poinformowały we wtorek media.

Nie może być tak, że COVID-19 ma być pretekstem do zerwania polityki konwergencji w UE - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wicepremier Jadwiga Emilewicz. Jak dodaje, nasza część Europy, choć rozwija się bardzo szybko, to nadal goni peleton "starej" Unii.

Tzw. bon turystyczny, nawet jeżeli będzie miał niższą wartość od obecnie deklarowanej, powinni otrzymać wszyscy Polacy płacący podatki - mówi środowej "Rzeczpospolitej" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Mija pierwsze zagrożenie wywołane pandemią Covid-19, w efekcie coraz więcej osób zaczyna lekceważyć ryzyko zachorowania. Nieświadomie wchodzimy w tzw. nierealistyczny optymizm - ostrzega psycholog dr Marta Znajmiecka-Sikora z Uniwersytetu Łódzkiego.

Serwis społecznościowy Twitter uznał we wtorek dwa tweety prezydenta USA Donalda Trumpa za "potencjalnie wprowadzające w błąd". Amerykański przywódca w odpowiedzi oskarżył ten portal o "mieszanie się w wybory prezydenckie".

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Chiny odnotowały we wtorek 1 potwierdzony przypadek koronawirusa na swoim terytorium. Dzień wcześniej, w poniedziałek, było 7 takich przypadków, wszystkie przywiezione z zagranicy - poinformowała narodowa komisja zdrowia.

Zgłoszono także 28 nowych bezobjawowych przypadków - pacjentów zakażonych, ale nie wykazujących objawów - w porównaniu z 29 zarejestrowanymi dzień wcześniej - poinformowała narodowa komisja zdrowia.

Nowy, potwierdzony we wtorek, przypadek koronawirusa został przywieziony do Chin z zagranicy. Podobnie jak siedem zgłoszonych dzień wcześniej.

fot. PAP/EPA/MIGUEL CANDELA

77,6 proc. firm z sektora MŚP nie planuje inwestycji w najbliższych trzech miesiącach, co dziesiąty przedsiębiorca jeszcze się waha - wynika z badania „KoronaBilans MŚP” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że im większa firma, tym odważniej planuje przyszłe nakłady finansowe.

Jak wskazali autorzy badania, im mniejsza firma – tym bardziej powściągliwa w wydatkach. W czasie epidemii przedsiębiorstwa są skłonne trzymać pieniądze na czarną godzinę, a niechętnie planują inwestycje, gdy przyszłość jest niepewna - wynika z majowego sondażu.

fot. piqsels

Brazylia, która w poniedziałek wyprzedziła USA pod względem liczby zmarłych na koronwirusa, staje w obliczu "trzeciej fazy" ataku pandemii: do wielkich miast zaczną teraz masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

W ciągu minionych 24 godzin w Stanach Zjednoczonych zmarło 657 osób zakażonych koronawirusem; bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 98 875 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

To trzecia doba z rzędu, gdy przyrost zgonów jest mniejszy niż 700. Poprzednie dwa 24-godzinne bilanse informowały o 532 i 638 zgonach.

fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie