Rekordowy rok. Tak bezpiecznie na drogach stolicy jeszcze nie było

Polska
Rekordowy rok. Tak bezpiecznie na drogach stolicy jeszcze nie było
Pixabay.com/Arcaion/Zdj. ilustracyjne
2019 był najbezpieczniejszym rokiem na warszawskich ulicach odkąd gromadzone są dane

W 2019 r. w Warszawie znacznie spadła liczba wypadków drogowych oraz zmniejszyła się liczba poszkodowanych. To najlepszy wynik odkąd Zarząd Dróg Miejskich gromadzi dane.

- W zeszłym roku zanotowaliśmy zaledwie 905 wypadków drogowych. To aż o 199 mniej niż rok wcześniej i najmniej odkąd prowadzimy statystyki - powiedział Radiu Kolor Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. 

 

W 2019 r. mniej było również ofiar śmiertelnych (35 - spadek o 20 procent w porównaniu z rokiem 2018) i poszkodowanych (1031 - spadek o 18 procent). To najlepsze wyniki od 2010 r.

 

Miesiąc bez ofiar śmiertelnych

 

Zdaniem Jakuba Dybalskiego, poprawa bezpieczeństwa na drogach to zasługa wprowadzonych przez służby działań.

 

- Kończymy powszechny audyt przejść dla pieszych, czyli coś, czego nie robi nikt na świecie. Hurtowo poprawiamy oświetlenie na ulicach, ale prowadzi kampanie społeczne. Efektem są coraz niższe liczby dotyczące wypadków - komentował rzecznik ZDM-u.

 

ZOBACZ: Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce. Raport policji

 

Najmniej wypadków miało miejsce w lutym - 41 (śmierć poniosły wówczas 4 osoby). Miesiącem bez ofiar śmiertelnych był grudzień, choć doszło wówczas do 78 wypadków.

 

Najbardziej niebezpiecznym miesiącem na stołecznych drogach był w minionym roku wrzesień, gdy doszło do 109 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 122 zostało rannych.

 

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w roku 2019 na polskich drogach doszło do mniejszej liczby wypadków niż rok wcześniej. Zginęło jednak więcej osób.

emi/prz/ radiokolor.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie