Głowa państwa powinna dbać o wolność samorządu - Hołownia w Wielkopolsce

Polska
Głowa państwa powinna dbać o wolność samorządu - Hołownia w Wielkopolsce
Polsat News
Hołownia deklaruje wsparcie dla samorządów po wyborze na urząd prezydenta.

Prezydent powinien być w Rzeczpospolitej strażnikiem wolności samorządów - mówił w sobotę w Gnieźnie niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. - Samorząd to jest to, co należy wspierać i co jako prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wspierał będę - zadeklarował.

Niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia podkreślił w sobotę na konferencji prasowej w Gnieźnie, że "polityka to nie domena partii. Polityka to dobre zarządzanie sprawami miasta".

 

Jak mówił, "samorząd to, to co w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat udało się najlepiej. Mimo wszystkich wątpliwości, mimo wszystkich tu i tam problemów, to samorząd dzisiaj sprawia, że możemy normalnie żyć i funkcjonować".

 

Hołownia: Dzięki samorządowi Polska jeszcze istnieje

 

- To burmistrzowie, wójtowie, prezydenci, sołtysi - to jest to, co sprawia, że jeszcze ta Polska istnieje. Na pewno nie rząd centralny, jeszcze na dodatek tak nieudolny, jak ten. Na pewno nie wojny tych, czy innych politycznych czy partyjnych koterii na piętrach zarządów partii - w zasadzie w promieniu paru kilometrów w Warszawie - dodał.

 

Hołownia zaznaczył, że to właśnie samorząd jest tym, co należy wspierać i co jako prezydent Rzeczpospolitej Polskiej wspierał będzie.

 

Przypomniał również swoją deklarację powołania Rady Samorządowej przy prezydencie, składającej się z przedstawicieli wszystkich pięter wspólnoty samorządowej. Przypomniał jednocześnie, że w ustawie o samorządzie napisane jest, że "wspólnota samorządowa to nie są tylko prezydenci, burmistrzowie, radni - tylko wszyscy, którzy mieszkają na danym terenie - oni tworzą te wspólnoty" - mówił.

 

- Zadeklarowałem, że jako prezydent będę przestrzegał Karty Samorządowej, którą stworzyliśmy i którą podpisało już wielu samorządowców, również z Wielkopolski. W tej karcie są bardzo konkretne zobowiązania prezydenta, co do tego, jak będzie traktował ustawy przychodzące na jego biurko. Ja nie podpiszę żadnej ustawy (…), która będzie ograniczała sprawność samorządu. To znaczy będzie np. dodawała im zajęć, a nie będą szły za tym pieniądze- mówił.

 

"Prezydent powinien być strażnikiem wolności"

 

- Przecież wiecie dobrze, bo widzicie, jak rząd oszukuje samorządy na subwencji oświatowej. Jak doprowadza do tego, że wiele samorządów dzisiaj w dobie "koronakryzysu" znajduje się na granicy wypłacalności i grozi im komisarz - przez kogo wyznaczony? Przez rząd. To jest rzecz, która nie powinna mieć miejsca - dodał.

 

Hołownia wskazał, że "prezydent powinien być w Rzeczpospolitej strażnikiem wolności samorządów".

 

Jak tłumaczył, "Senat powinien być w Rzeczpospolitej izbą samorządową - póki nią nie będzie, to prezydent powinien być rzecznikiem samorządów wobec władzy centralnej – bo samorządy to nasze drogi, to szpitale, to szkoła, to dom kultury, to dożywianie dzieci w szkołach, to często opieka społeczna. To są te rzeczy, które pozwalają nam żyć. Nie żyjemy dzięki partiom politycznym i ich sporom. Żyjemy dzięki samorządom" - zaznaczył.

 

Kandydat na prezydenta odwiedzając w sobotę Gniezno zaznaczył, że to bardzo ważne miejsce i bardzo ważny punkt na trasie podróży każdego, kto chce odbudowy kraju.

 

- Kto myśli o tym, żeby być tym, który na nowo odbuduje polską wspólnotę, który przywróci Polskę nie partiom politycznym, które toczą swój odwieczny spór wykrwawiający nas od tylu lat – tylko sprawi, że Polska znowu będzie Polską różnych Polaków. Kto sprawi, że my znowu wszyscy zaczniemy szanować się nawzajem mimo naszej różnorodności - mówił.

 

W trakcie konferencji prasowej swoje poparcie dla Szymona Hołowni jako kandydata na prezydenta Polski zadeklarował prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

 

Nowy serwis pomocni.info

 

Z kolei w Poznaniu Hołownia zainaugurował internetowy serwis pomocni.info, zawierający kontakty do instytucji pomagających potrzebującym w różnych życiowych sytuacjach. Portal ma być uzupełniany i uaktualniany niezależnie od wyniku wyborów.

 

Serwis kieruje zainteresowanych uzyskaniem pomocy materialnej, prawnej, edukacyjnej, noclegowej czy psychologicznej do znajdujących się w pobliżu organizacji, instytucji czy osób, które mogą udzielić konkretnego wsparcia. Baza adresowa zawiera 7 tys. kontaktów, została zweryfikowana przez ekspertów i wolontariuszy ze sztabu kandydata.

 

Szymon Hołownia zapewnił, że serwis będzie działał także po wyborach prezydenckich i niezależnie od wyniku wyborów będzie aktualizowany.

 

- To będzie portal, który na trwałe zagości w polskiej strefie wsparcia społecznego. Dla mnie jako kandydata to olbrzymia radość, że po tej kampanii zostanie coś realnie dobrego - nie tylko banery, ulotki, wzniosłe hasła czy wywiady - tylko realne, fizyczne dobro, realna pomoc i poczucie bezpieczeństwa u kogoś, kto nie wiedział gdzie szukać pomocy a jutro będzie mógł skonsultować się z prawnikiem żeby pomógł mu odzyskać alimenty. Będzie wiedział, gdzie może spędzić bezpiecznie i spokojnie noc, jeżeli jest kryzysie bezdomności; gdzie uzyskać pomoc, zasiłek w trudnej sytuacji braku pracy - powiedział Hołownia w trakcie konferencji.

 

WIDEO - wystąpienie Szymona Hołowni w Poznaniu

  

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie