Kiedy wrócą koncerty? Minister zdrowia odpowiada

Kultura
Kiedy wrócą koncerty? Minister zdrowia odpowiada
Polsat News
Minister zdrowia o "odmrażaniu" koncertów

- Koncerty można potraktować jak zgromadzenia publiczne. Na razie masowe wydarzenia są na ostatnim miejscu w kolejności uwalniania i odmrażania - powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Oczywiście pewne specyficzne formy takich wydarzeń masowych, jak na przykład kina samochodowe są zupełnie czym innym. Jednak duży koncert, z dużą ilością osób to ogromne wyzwanie z punktu widzenia sanitarnego i dochodzenia epidemicznego - mówił minister zdrowia na wspólnej konferencji z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

 

ZOBACZ: Szef MSWiA: prawo do manifestacji jest świętym prawem każdego obywatela

 

- Na dzień dzisiejszy nie mogę podać konkretnej daty - zaznaczył Szumowski. Jednocześnie podkreślił jednak, że mniejsze wydarzenia, organizowane m.in. w salach z miejscami siedzącymi "to sytuacja prostsza", jednak nie jest w stanie podać "przybliżonej daty" ich "odmrożenia".

 

"Trwa dyskusja nad poluzowaniem zakazu zgromadzeń"

 

Kamiński mówił wcześniej, że nakazy w związku z pandemią koronawirusa, takie jak zachowanie dystansu społecznego, obowiązują w zdecydowanej większości miast europejskich. To - przekonywał - jest podstawowa rekomendacja dla wszystkich światowych rządów, przedstawiana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

 

- W opinii analityków Głównego Inspektoratu Sanitarnego, utrzymywanie tylko tego nakazu dystansu społecznego owocuje tym, że mniej więcej mamy w Polsce około 90 proc. mniej hospitalizacji i zgonów - powiedział szef MSWiA. Zauważył, że "to niezwykle konkretne i wymierne liczby", dlatego "utrzymywanie tego zakazu jeszcze przez jakiś czas jest ważne i sensowne".

 

WIDEO: minister zdrowia Łukasz Szumowski o "odmrażaniu" koncertów

  

Podkreślił, że "możliwość gromadzenia się w jednym miejscu znaczącej grupy obywateli naraża tych ludzi, jak również innych ludzi w przestrzeni publicznej".

 

- W wielu krajach europejskich trwa dyskusja, w którym momencie i na jakich zasadach będzie można poluzować ten zakaz. Wiele rządów składa deklaracje, że być może w sierpniu, może we wrześniu będą już warunki epidemiczne, które pozwolą na poluzowanie zakazów, na gromadzenie się na meczach, koncertach i manifestacjach politycznych - mówił Mariusz Kamiński. - Bardzo dokładnie analizujemy argumenty za i przeciw, jeżeli chodzi o moment epidemiczny, śledzimy dyskusje, jakie odbywają się publicznie w krajach europejskich i jesteśmy otwarci na argumenty - zaznaczył.

bas/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie