Walka z fake newsami. Prace społeczne za kłamstwa o kornawirusie

Świat
Walka z fake newsami. Prace społeczne za kłamstwa o kornawirusie
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/PawelEnglender
Młodszy mężczyzna został skazany na 250 godzin prac społecznie użytecznych, a starszy – na 150 godzin.

Na prace społecznie użyteczne skazano dwóch mężczyzn, którzy w lutym opublikowali w serwisie społecznościowym nieprawdziwe informacje o koronawirusie – poinformowała w piątek prokuratura komitatu Bekes na południowym wschodzie Węgier.

Według informacji prokuratury 32-letni mieszkaniec miasta Bekescsaba zredagował na podstawie fragmentów różnych artykułów i zdjęć informację, którą 2 lutego opublikował w internecie.

 

Wpisy o chorych na lotnisku

 

Głosiła ona, że na międzynarodowym lotnisku w Budapeszcie przebywały gorączkujące osoby, które zostały zabrane przez pracowników służby zdrowia i umieszczone na kwarantannie.

 

ZOBACZ: Wyniki badań na obecność koronawirusa dostępne "od ręki". Trwają testy skuteczności

 

Informację tę mężczyzna umieścił w jednej z grup na największym portalu społecznościowym. 34-letni administrator tej strony z miasta Battonya nie skasował tego wpisu.

 

Prace społeczne

 

Mężczyźni są znajomymi i według prokuratury regularnie publikowali na pewnych stronach internetowych teksty z różnych niesprawdzonych źródeł dla korzyści finansowej.

 

Obu mężczyzn uznano za winnych grożenia sprowadzeniem niebezpieczeństwa publicznego. Młodszy został skazany na 250 godzin prac społecznie użytecznych, a starszy – na 150 godzin.

 

Na Węgrzech do tej pory odnotowano 3678 przypadków zakażenia koronawirusem. 476 osób zmarło. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie