W Bieszczadach urodził się żubr. To pierwszy tegoroczny cielak [WIDEO]

Polska
W Bieszczadach urodził się żubr. To pierwszy tegoroczny cielak [WIDEO]
Nadleśnictwo Stuposiany, Lasy Państwowe / Facebook
Zagroda pokazowa w Mucznem od środy jest dostępna dla odwiedzających.

W Mucznem w Bieszczadach w pokazowej zagrodzie rozpoczął się okres wycieleń u żubrów. W środę, czyli w dniu otwarcia zagrody po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, pojawił się pierwszy tegoroczny cielak.

Młody byczek jest 27., który przyszedł na świat w Mucznem. - Byczka urodziła Muczna, żubrzyca przywieziona z Francji. Ojcem został, po raz kolejny, byk Xarius - poinformowała w czwartek Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany.

 

Dodała, że leśnicy wkrótce spodziewają się "kolejnych narodzin". - Natomiast na imiona dla noworodków ogłosimy konkurs - zaznaczyła Hrabal.

 

 

Aktualnie w zagrodzie w Mucznem żyje 10 żubrów. W ciągu ostatnich sześciu lat do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska trafiło stąd pięć osobników, a osiem pojechało do Rumunii.

 

ZOBACZ: Żubr wędrownik. Pojawia się w różnych rejonach Podkarpacia

 

Natomiast trzy lata temu kolejne osiem żubrów wzięło udział w odtworzeniu stada Górny San II, a w roku ubiegłym dołączyła do niego krowa Putrycja.

 

Zagroda pokazowa w Mucznem od środy jest dostępna dla odwiedzających. Od momentu otwarcia w roku 2012 odwiedziło ją już ponad 900 tysięcy osób. Leśnicy oczekują, że w tym roku zawita tu milionowy turysta.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie