Dramatyczna walka żubra z watahą wilków

Polska
Dramatyczna walka żubra z watahą wilków
Nadleśnictwo Hajnówka
Wilki musiały kąsać żubra za tylne nogi, by ten przykucnął, w tym czasie pozostałe drapieżniki powaliły zwierzę na ziemię

Leśniczy z Czerlonka (Nadleśnictwo Hajnówka) znalazł w pobliżu leśnej drogi częściowo zjedzone truchło młodego żubra. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady.

Kilka dni przed natrafieniem na truchło młodego żubra, leśniczy dostrzegł watahę wilków przebywających w tym obszarze Puszczy Białowieskiej. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady. Na okolicznych krzewach widać połamane gałęzie i wydartą ściółkę.

 

Kąsały żubra za tylne nogi


Wokół miejsca znalezienia martwego żubra widoczne też były tropy wilków i sierść walczących zwierząt. Znając metodę polowania wilków na tak duże i ciężkie zwierzę, najprawdopodobniej musiały one kąsać żubra za tylne nogi, by ten przykucnął, w tym czasie pozostałe drapieżniki powaliły go na ziemię.

 

 

Jak podkreślono podczas ubiegłorocznej konferencji "Żubry w białowieskim mateczniku" w Bieszczadach, gdzie żubr został wsiedlony, drapieżniki przyzwyczaiły się do jego stałej obecności w środowisku.

 

Element naturalnego łańcucha pokarmowego

 

Po kilkudziesięciu latach od wsiedlenia można powiedzieć, że żubr stał się stałym elementem naturalnego łańcucha pokarmowego, urozmaicając bazę żerową drapieżników i padlinożerców. Zarówno wilki, jak i niedźwiedzie w przyszłości będą uzupełniać swoją dietę o żubry, a co za tym idzie będą wpływać na liczebność tych zwierząt w Bieszczadach.

 

ZOBACZ: Wilcza wataha w okolicach Wałbrzycha. "Z ich strony nic nam nie grozi"

 

Pierwszy przypadek ataku wilka na żubra został odnotowany na terenie Nadleśnictwa Baligród w 2006 r., gdzie odnaleziono dwa cielęta. Prawdopodobną przyczyną śmierci było stratowanie przez stado podczas ucieczki przed drapieżnikami, ale jedno z cieląt miało też rany kłute wskazujące na atak wilków.

 

Odseparowany od stada i upolowany

 

Następnie w 2011 r. odnaleziono martwego cielaka żubra na terenie Nadleśnictwa Lesko. Ślady pozostawione na śniegu sugerowały, że osobnik został odseparowany od stada i upolowany przez grupę wilków. Natomiast w 2019 r., w tym samym nadleśnictwie w pełni udokumentowano atak watahy wilków na żubra.

 

ZOBACZ: Ukryte ciało jelenia bez głowy i poroża. W ciele pocisk z broni myśliwskiej. Truchło wykopały dziki

 

Podobna sytuacja miała teraz miejsce w Puszczy Białowieskiej, w Nadleśnictwie Hajnówka.

 

 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie