Kiedy do kina? Co z wakacjami? Szumowski odpowiada

Polska
Kiedy do kina? Co z wakacjami? Szumowski odpowiada
PAP/Radek Pietruszka
Do kina jeszcze przed wakacjami - zapowiedział minister zdrowia

- Myślę, że przed wakacjami będzie już można chodzić do kina - powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Mówiąc o urlopach stwierdził, że można rezerwować rodzinne wakacje w kraju. On sam - jak powiedział - urlopu nie planuje.

Szumowski został zapytany, czy planuje tegoroczny urlop. - Ja akurat nie planuję. Na razie planuję przeżyć do następnego dnia. Ale wakacje rodzinne już są możliwe. Otworzyliśmy przecież hotele i pensjonaty - powiedział.


Szef MZ podkreślił, że niepewna jest przyszłość wakacji zorganizowanych, takich, jak kolonie czy obozy, można natomiast rezerwować rodzinne wakacje w kraju w lipcu i sierpniu.

 

ZOBACZ: Wakacje za granicą. Gdzie będą mogli jechać Polacy?

 

Niewielkie prawdopodobieństwo na zamknięcie hoteli 

 

Na uwagę dziennikarza, że w lipcu mogą być ponownie zamknięte hotele, Szumowski stwierdził, że nie może obiecać, że rząd tego nie zrobi. - Natomiast patrząc na obecną dynamikę, uważam, że prawdopodobieństwo jest niewielkie - stwierdził.

 

ZOBACZ: "W najbliższych miesiącach będą wybuchać ogniska koronawirusa"

 

Szef resortu zdrowia potwierdził też, że w Polsce spadła liczba zgonów w porównaniu z ubiegłym rokiem. - Ludzie zaczęli bardziej dbać o siebie, ale też przestali się spotykać i przenosić zakażenia. Z powodu mniejszego ruchu jest też mniej wypadków itd. To ta jasna strona dystansu społecznego - zauważył.

 

Luzowanie obostrzeń

 

Polityk, zapytany o to, czy pandemia nas już opuszcza, odpowiedział, że "w tej chwili mamy wskaźnik emisji wirusa na poziomie »1«. To znaczy, że jeden zakażony zakaża jedna osobę. Gdyby nie duże ognisko w kopalniach, pewnie bylibyśmy sporo poniżej »1«. Po zrobieniu na Śląsku ponad 30 tys. testów, wprowadzeniu kwarantanny i izolacji chorych oraz częsciowemu wygaszeniu kopalń, sytuacja jest pod kontrolą". 

 

- Opanowujemy tę epidemię. Ale mamy z tyłu głowy te wszystkie kraje, które obostrzenia uwalniały, a potem zmagały się ze wzrostem zachorowań - odparł Szumowski, pytany o to, czy rząd będzie znosił kolejne obostrzenia. 

zdr/luq/ se.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie