Coraz mniej czasu na decyzję ws. 1 proc. podatku. Możesz go przekazać Fundacji Polsat

Polska
Coraz mniej czasu na decyzję ws. 1 proc. podatku. Możesz go przekazać Fundacji Polsat
Fundacja Polsat
1 proc. podatku dla Fundacji Polsat

Jeśli chcemy przekazać swój 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, mamy na to jeszcze 10 dni. Zachęcamy do przekazania tych środków na rzecz Fundacji Polsat. - Pieniądze faktycznie zostaną przekazane dalej, zmieniając przez to życie chorych dzieci - podkreśla Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu Fundacji Polsat.

Agnieszka Grzegorczyk na antenie Polsat News zwróciła uwagę, że Fundacja Polsat na przestrzeni swej 23-letniej działalności pomogła lub nadal pomaga ponad 32 tys. dzieci.

 

- W tamtym roku było to prawie 2 tys. dzieci. W tym, w ciągu zaledwie czterech miesięcy dofinansowaliśmy leczenie bądź rehabilitację ponad 400 dzieci - zaznaczyła.

 

Walka o każdy krok

 

Mimo pandemii koronawirusa, fundacja sukcesywnie rozpatruje wnioski o dofinansowanie zajęć rehabilitacyjnych (które odbywają się również w domu), zakupu leków i sprzętu medycznego.

 

Jedną z podopiecznych jest 6,5-letnia Matylda. Dziewczynka urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym, a w tej chorobie ogromną rolę odgrywa codzienna rehabilitacja.

 

- Matylda choruje na hemiplegię, formę mózgowego porażenia dziecięcego pod postacią porażenia lewej strony ciała - mówiła Polsat News mama dziewczynki Partycja Hajduk. - Córka zaczęła chodzić późno, utykała na lewą nogę, miała problemy z równowagą - relacjonowała.

 

Dziewczynka 5 razy w tygodniu uczęszcza na zajęcia rehabilitacyjne. - Tylko jeden półgodzinny seans tygodniowo jest opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc podjęliśmy decyzję, aby Matylda uczęszczała na prywatną rehabilitację. Niestety są to bardzo kosztowne zajęcia, dlatego Fundacja Polsat od 6 lat pomaga nam w jej opłaceniu - powiedziała pani Patrycja. - Córka w tym momencie biega, uczy się jeździć na deskorolce, hulajnodze, chodzi na taniec czy pływanie i w ten sposób też ćwiczy - dodała.

 

ZOBACZ: Wielki odzew widzów Polsatu. Antoś zebrał pieniądze na operację w USA

 

- Naszych podopiecznych porównujemy często do sportowców przygotowujących się do olimpiady. Oni ćwiczą i trenują każdego dnia, żeby zdobyć medale. Dla chorych dzieci takim medalem jest jeden krok bądź poprawa jakości życia. Matylda dzięki rehabilitacji może rozwijać m.in. swoje pasje - podkreśliła Agnieszka Grzegorczyk.

 

Pomoc dla szpitali

 

Fundacja Polsat to pomoc również dla instytucji służby zdrowia, np. szpitali.

 

Niedawno rozpoczął się remont oddziału otolaryngologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Epidemia koronawirusa nieco pokrzyżowała te plany, bo ze względów bezpieczeństwa inwestycja musiała zostać wstrzymana. Prace ruszą najszybciej, jak to będzie możliwe.

 

W ubiegłym roku w Lubartowie zrealizowano remont szpitalnego oddziału położniczo-neonatologicznego, który nie był remontowany od 30 lat. Podobne działania podejmowane są co roku.

 

ZOBACZ: Ponad 5 mln zł od Fundacji Polsat na zakup środków ochrony osobistej dla służby zdrowia

 

Od początku epidemii fundacja wspiera lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i wszystkich, którzy walczą o nasze życie i zdrowie. Na zakup najpotrzebniejszych środków ochrony osobistej przeznaczono ponad 5 mln zł.

 

- Zachęcam państwa, aby ten jeden procent podatku przekazać na potrzeby Fundacji Polsat. To organizacja, która faktycznie przekazuje otrzymane środki dalej, zmieniając przez to codzienne funkcjonowanie chorych dzieci - zaapelowała Agnieszka Grzegorczyk.

 

Losy podopiecznych Fundacji można śledzić co niedzielę o godz. 13:30 w programie Bartosza Kwiatka #jesteśmydladzieci.

 

Sam zdecyduj

 

"Jeden procent" nie jest formą darowizny ani ulgi podatkowej. Obywatel ma prawo rozdysponować część podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych na dowolny cel spośród lisy dostępnych instytucji.

 

W rocznym zeznaniu PIT należy wskazać organizację pożytku publicznego. Oddanie 1 proc. podatku nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Podatnik decyduje tylko, komu przekaże sumę, którą w innym razie otrzymałoby państwo.

 

Z przywileju wpłacenia pieniędzy na fundacje mogą skorzystać podatnicy rozliczający się: na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (np. w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o prawa autorskie - nie dotyczy podatników, za których deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy), podatkiem liniowym (19 proc.), w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Jedyną grupą, która nie ma takiej możliwości są podatnicy z kartą podatkową.

 

WIDEO: 1 proc. podatku dla Fundacji Polsat

  

 

Jak przekazać 1 proc.?

 

W 2019 r. została zmieniona forma rozliczenia podatku. Podatnicy mogą skorzystać z formularza PIT wypełnionego za nich przez Urząd Skarbowy. Również w tym przypadku mają oni możliwość zdecydowania, na jaką organizację pożytku publicznego przekażą swój 1% podatku.

 

Automatycznie w "urzędowym" formularzu PIT zostanie wskazana organizacja, której przekazany został 1% podatku rok wcześniej. Można jednak dokonać dowolnej zmiany. Robi się to w sposób następujący:

  1. podatnik musi wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do usługi Twój e-PIT
  2. musi podać swoje dane (PESEL albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców, np. PIT-11 za rok 2018)
  3. może też zalogować się używając profilu zaufanego.

Po zalogowaniu się, na głównym ekranie usługi widoczny będzie KRS organizacji, która w tym momencie wskazana jest jako odbiorca 1% podatku. Będzie tam można w prosty sposób zmienić wybraną organizację.

emi/zdr/luq/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze