Wróci handel we wszystkie niedziele? Są pierwsze postulaty

Polska
Wróci handel we wszystkie niedziele? Są pierwsze postulaty
PAP/EPA/ETTORE FERRARI
"Galerie handlowe i hipermarkety otwarte w niedziele, ale za wyższe wynagrodzenie dla pracowników" - to pomysł jednego ze związków.

Hipermarkety i galerie handlowe mogą być otwarte w niedziele, ale z wynagrodzeniem dla pracowników 2,5 raza wyższym niż za pracę w dni powszednie - to pomysł Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Zawieszenie zakazu handlu w niedzielę do końca tego roku postulują członkowie Rady Dialogu Społecznego. Jednak "Solidarność" jest na nie.

W przesłanym oświadczeniu Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa zaproponował też, by pracodawcy, którzy nie będą chcieli więcej płacić, pozostawili swoje placówki zamknięte.

 

"Naszym zdaniem epidemia i związany z nią kryzys gospodarczy powinien zostać wykorzystany do większej stabilizacji zatrudnienia, a rząd powinien podjąć szereg działań, by realne płace nie uległy obniżeniu. Jednocześnie uważamy, że warto obecnie przyjmować rozwiązania, które będą się sprawdzać również po zakończeniu epidemii" - wskazano w oświadczeniu.
 
"Ciężko pracują bez dodatkowego wynagrodzenia"
 
Zwracają uwagę, że niedziela dla większości Polaków i Polek jest dniem wolnym od pracy a z drugiej strony pracownicy wielu branż w tym dniu "ciężko pracują, zazwyczaj nie otrzymując za tę pracę żadnych dodatkowych środków pieniężnych".
 
"Uważamy, że w zamian za utratę dnia wolnego od pracy powinni mieć godny ekwiwalent płacowy. Dlatego domagamy się, aby za pracę w niedziele pracownicy otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie. Nasza propozycja dotyczy nie tylko handlu, ale całej gospodarki, a zatem wyższe stawki powinni otrzymywać między innymi pracownicy gastronomii, ochrony czy służby zdrowia, którzy już dziś pracują w niedziele" - pisze Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
 
 
Członkowie Rady Dialogu Społecznego postulują zawieszenie zakazu handlu w niedzielę do końca tego roku. Chcą też wprowadzenia do Kodeksu pracy gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników z tego sektora - poinformował w rozmowie z money.pl Łukasz Bernatowicz, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego i wiceprezydent Business Centre Club. Jak mówił, pracodawcy z RDS negocjują w tej sprawie ze związkowcami.
 
"Solidarność" się nie zgadza
 
Jednak związkowa "Solidarność" jest przeciwna. - W niedzielę mogą pracować przedsiębiorcy, właściciele sklepów czy salonów fryzjerskich, ale nie pracownicy - podkreśla Jarosław Lange, zastępca przewodniczącego wielkopolskiej "Solidarności".
 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

ZOBACZ: Biedronka pod lupą inspekcji pracy. Łamią zakaz handlu w niedzielę?

 

W związku epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne pozostały jedynie sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie, apteki i drogerie. Następnie wprowadzono ograniczenia dot. liczby klientów w placówkach. Wprowadzony został również obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

 

Znoszenie ograniczeń

 

Od 4 maja decyzją Rady Ministrów w ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, przywrócono m.in. działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 mkw., przy założeniu ograniczenia liczby osób do 1 osoby na 15 mkw. powierzchni, na której jest dokonywana sprzedaż lub są świadczone usługi.

 

Od 4 maja zostały otwarte sklepy budowlane i meblarskie - na jednego klienta musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni. W otartych sklepach budowlanych i meblarskich muszą być wywieszone informacje o maksymalnej liczbie klientów.

 

Sklepy nadal muszą udostępniać klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekcyjne.

msl/ polsatnews.pl, money.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie