Biedronka pod lupą inspekcji pracy. Łamią zakaz handlu w niedzielę?

Polska
Biedronka pod lupą inspekcji pracy. Łamią zakaz handlu w niedzielę?
Pixabay/Alexas_Fotos
Sieć Biedronka poinformowała, że od 10 maja dostawy produktów zamówionych w sklepach przez kurierów Glovo będą realizowane także w niedziele

Państwowa Inspekcja pracy przyjrzy się nowej usłudze sieci sklepów Biedronka, gdzie od 10 maja zamówione przez internet zakupy dostarczane są do klienta również w niedzielę. Usługę realizują kurierzy Glovo - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Sieć zapewnia, że działa zgodnie z prawem.

Sieć Biedronka poinformowała, że od 10 maja dostawy produktów zamówionych w sklepach przez kurierów Glovo będą realizowane także w niedziele. Takie zakupy są możliwe w 16 największych miastach Polski m.in. Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. 

 

- Ta forma zakupów staje się coraz bardziej popularna, dlatego też intensyfikujemy współpracę z Glovo. Chcemy być dostępni dla naszych klientów w różnych formach każdego dnia, aby mogli dokonywać komfortowych zakupów także bez wychodzenia z domu - wyjaśnia cytowany w komunikacie dyrektor operacyjny w sieci Biedronka Paweł Włodarczyk. 

 

Złamany zakaz?

 

Usługa niedzielnych dostaw do domu zainteresowała Państwową Inspekcję Pracy oraz związkowców z NSZZ Solidarność - donosi portal wiadomoscihandlowe.pl

 

- PIP podejmie działania mające na celu ocenę legalności stosowanych działań przez sieć Biedronka i firmę Glovo -  powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy. Jak przypomina portal, podczas pandemii koronawirusa  kontrole związane z łamaniem zakazu handlu w niedzielę nie są prowadzone.

 

ZOBACZ: Epidemia to też kryzys zaufania. Szczególnie uderzy w gospodarkę

 

- Solidarność handlowa jest zaniepokojona nowymi działaniami zarządu Jeronimo Martins Polska i sieci Biedronka, która wprowadziła możliwość zakupów przez internet w niedziele niehandlowe - powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność.

 

- Wprawdzie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i inne dni daje możliwość funkcjonowania handlu w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jednak z naszych informacji wynika, że Biedronka nie posiada sklepów wyłącznie internetowych – dodał.

 

Sieć wyjaśnia

 

- Możliwość dostarczania zakupów online do domu klienta opiera się na "Ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni", a konkretnie na jej art. 6 pkt. 20,umożliwiającym wykonywanie pracy oraz wszystkich czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w przypadku prowadzenia sprzedaży przez internet (sklep internetowy i platforma internetowa) - tłumaczy w rozmowie z Business Insider Polska Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji w Biedronce.

 

ZOBACZ: Klienci wrócili do galerii. Znaczny wzrost sprzedaży

 

Jak dodał, współpraca Biedronki z Glovo "zakłada sprzedaż produktów online właśnie w ten sposób, zgodnie z regulaminem sklepu internetowego Biedronka, określającym zasady zawierania umów sprzedaży na odległość pomiędzy klientami a siecią Biedronka".

 

- W niedziele niehandlowe, zgodnie z przepisami prawa, nasze sklepy stacjonarne pozostają zamknięte dla klientów - powiedział.

pgo/msl/ wiadomoscihandlowe.pl, businessinsider.com.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie