Prezydent zapowiada specustawę ws. suszy. "Pomoże rozwiązać problem"

Polska
Prezydent zapowiada specustawę ws. suszy. "Pomoże rozwiązać problem"
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda zapowiada specustawę ws. walki z suszą

- Poziom retencjonowanej wody to ok. 6,5 proc., podczas gdy w Hiszpanii to 45 proc. Chcielibyśmy, żeby w perspektywie do 2027 roku zwiększyć ten poziom przynajmniej do 15 proc. - mówił w środę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Kancelaria Prezydenta wraz z czterema ministerstwami przygotowuje projekt specustawy, która ma "pomóc rozwiązać problem hydrologiczny".

Prezydent wystąpił w środę na konferencji prasowej w miejscowości Kamionna razem z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Mówił o dotkliwym problemie suszy, która od dłuższego czasu występuje w Polsce. Podkreślił, że występujące ostatnio deszcze majowe "podratowały sytuację" w kraju, ale w żaden sposób nie rozwiązały problemu.

 

- Dlatego zdecydowaliśmy, że zostanie przygotowana specjalna ustawa, która pomoże rozwiązać ten poważny w tej chwili problem hydrologiczny. Wielokrotnie mówiliśmy, że poziom wody retencjonowanej w Polsce, to jest ok. 6,5 proc.; tyle wody podlega w Polsce retencji, podczas gdy np. w takiej Hiszpanii, to jest 45 proc. wody. Ta różnica jest tutaj ogromna - powiedział Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Premier napisał do europejskich przywódców. Chodzi o pieniądze dla rolników

 

- Chcielibyśmy, żeby w perspektywie do 2027 r. przynajmniej zwiększyć ten poziom wody retencjonowanej w naszym kraju do 15 proc. Byłby to niezły wynik, ale to wymaga bardzo wielu działań i ogromnych nakładów w najbliższym czasie. To właśnie dlatego na ten program retencji zostało przeznaczone na najbliższe lata 12 mld zł. I po to, by poprawić sytuację nawodnienia terenów rolniczych przeznaczono w ciągu najbliższych trzech lat 154 mln zł, a tylko w tym roku 60 mln zł na modernizację i budowę urządzeń w ramach tzw. małej retencji - mówił prezydent.

 

Wielka retencja

 

Podkreślił, że w ramach tych 12 mld zł przewidziano środki na tzw. wielką retencję, ale także i na mniejsze, lokalne działania małych spółek wodnych. Jak zaznaczył, jedna z nich istnieje i działa dobrze na okolicznych terenach.

 

Prezydent powiedział, że chce, aby za sprawą nowej ustawy wprowadzono "cały szereg działań ułatwiających rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej".

 

- To jest specustawa, nad którą pracuje w tej chwili Kancelaria Prezydenta wspólnie z czterema resortami, z których wiodący jest resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ale duży udział w niej ma także resort rolnictwa - zaznaczył Andrzej Duda.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie