Brejza wygrywa w sądzie z Przyłębską. Chodzi o mieszkanie prezes TK

Polska
Brejza wygrywa w sądzie z Przyłębską. Chodzi o mieszkanie prezes TK
Polsat News
Prezes Trybunału Konstytucyjnego złożyła skargę na orzeczenie sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał Trybunałowi Konstytucyjnemu odpowiedzieć senatorowi Krzysztofowi Brejzie na pytania, dotyczące słynnego apartamentu przy al. Szucha. W mieszkaniu wynajmowanym dla prezes TK Julii Przyłębskiej bywali m.in. Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

W maju 2019 roku "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że w mieszkaniu prezes Trybunału Konstytucyjnego cyklicznie spotykają się Julia Przyłębska, prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. 

 

"Zdarza się, że prezes PiS przyjeżdża do Przyłębskiej dwa, a nawet trzy razy w tygodniu, czasem niesie reklamówkę, a towarzyszący mu ochroniarz teczkę z dokumentami" - relacjonowała GW. 

 

ZOBACZ: Jest postępowanie TK ws. przesunięcia terminu wyborów

 

Z racji na rangę odwiedzających je ludzi, mieszkanie zostało nazwane przez media "nowym centrum dowodzenia".

 

"To patologia, a nie norma"

 

Informacje o spotkaniach w mieszkaniu prezes TK, oburzyły opozycję. Zdaniem posłanki PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz takie spotkania towarzyskie szefa partii rządzącej z szefową TK to sytuacja patologiczna. - Uwikłanie w regularne kontakty towarzyskie z politykami partii rządzącej dyskwalifikuje Julię Przyłębską jako szefa Trybunału Konstytucyjnego - mówiła wtedy Gasiuk-Pihowicz.

 

- Kontakty towarzyskie pomiędzy szefem partii rządzącej, szefem rządu a szefem TK, to patologia, a nie norma - stwierdziła. 

 

ZOBACZ: Jest wyrok TK ws. uchwały trzech izb Sądu Najwyższego

 

Niedługo po tych doniesieniach polityk Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o udostepnienie informacji publicznej. 

 

Chciał się dowiedzieć, ile TK płaci za mieszkanie przy al. Szucha oraz kto z niego korzysta.

 

"Czy ze środków TK wynajmowane jest jakiekolwiek mieszkanie (apartament) w jednej z kamienic przy al. Szucha (z własnym basenem i siłownią)" - napisał we wniosku. 

 

"Jeśli tak, ile miesięcznie Trybunał Konstytucyjny przeznacza na wynajem tego mieszkania oraz kto z niego korzysta" - dodał. 

 

Wyrok sądu

 

Wobec braku odpowiedzi na zadane pytania, Brejza skierował sprawę do sądu. We wtorek poinformował na Twitterze, że wygrał z Julią Przyłębską w tej sprawie. 

 

ZOBACZ: Szef niemieckiego TK o polskim trybunale: "marionetka". Rzecznik rządu odpowiada

 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 stycznia "zobowiązuje prezes Trybunału Konstytucyjnego do rozpatrzenia wniosku Krzysztofa Brejzy w terminie 14 dni od doręczenia prawomocnego wyroku".

 

Jak poinformował Brejza, prezes TK złożyła skargę na to orzeczenie. "Broni dzielnie informacji o kosztach najmu słynnego apartamentu, odwiedzanego m.in. przez prezesa" - stwierdził polityk. 

 

 

W sierpniu 2019 roku portal wp.pl ustalił, że TK płaci za wynajem mieszkania 4 859 zł miesięcznie. 

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie