Jest postępowanie TK ws. przesunięcia terminu wyborów

Polska
Jest postępowanie TK ws. przesunięcia terminu wyborów
Polsat News
Trybunał Konstytucyjny ma stwierdzić, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich jest zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wszczął postępowanie w sprawie wniosku marszałek Sejmu dotyczącego możliwości przesunięcia terminu wyborów prezydenckich - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska. Prezes TK wnosi o przedstawienie pisemnego stanowiska TK do czwartku do godz. 10.

"O terminie rozprawy lub o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym uczestnicy postępowania zostaną powiadomieni odrębnym pismem" - podkreśliła prezes TK.

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę rano skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z konstytucją.

 

ZOBACZ: Marszałek Sejmu zapytała TK o wybory. Prosi o odpowiedź przed 10 maja

 

Witek zaznaczyła, że wciąż obowiązuje 10 maja jako termin wyborów prezydenckich "dopóki nie będzie stwierdzenia przez TK, że marszałek Sejmu może przesunąć termin wyborów". 

 

Marszałek Sejmu poinformowała też, że będzie prosiła TK, by jej wniosek został rozpatrzony szybko, dlatego że do wyborów zarządzonych na 10 maja zostało zaledwie kilka dni.

 

O wszczęciu postępowania przez TK poinformował TVN24.

 

Wybory 10 maja "niemożliwe do przeprowadzenia"

 

Witek skierowała także pismo do Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem, czy PKW jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie w dniu 10 maja.

 

W odpowiedzi na to pytanie szef PKW Sylwester Marciniak stwierdził, że przeprowadzenie tych wyborów w takim terminie jest niemożliwe.

 

ZOBACZ: PKW odpowiedziała marszałek Sejmu ws. wyborów 10 maja

 

"Przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych" - odpowiedział szef PKW.

 

 
 
prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie