Orędzie papieża do młodzieży krakowskiej. Wspomniał o dramacie młodego Karola Wojtyły

Świat
Orędzie papieża do młodzieży krakowskiej. Wspomniał o dramacie młodego Karola Wojtyły
\VATICAN MEDIA
Papież Franciszek zwrócił się do młodzieży krakowskiej w orędziu z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

Problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły. Trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do młodzieży krakowskiej z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

- W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. To dla mnie okazja, aby zwrócić się do Was, krakowskiej młodzieży, mając w pamięci to, jak bardzo Ojciec Święty Was kochał i wspominając moją wizytę w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży w roku 2016 - przekazał na wstępie papież Franciszek.

 

Zwrócił uwagę, że w świetle miłosiernej miłości Boga potrafił on ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn, rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne.

 

ZOBACZ: Na włoskiej uczelni powstał Instytutu Kultury św. Jana Pawła II

 

- Także i wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi - powiedział papież Franciszek. Dodał, że młodzi mogą również znaleźć tam "niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla trudności i wyzwań, z jakimi rodziny muszą się mierzyć w dzisiejszych czasach".

 

"Problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą"

 

Podkreślił, że problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. - Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły, który jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca. Jako student doświadczył okrucieństwa nazizmu, który odebrał mu wielu przyjaciół. Po wojnie, jako ksiądz i biskup, musiał stawić czoła ateistycznemu komunizmowi - zwrócił uwagę papież Franciszek.

 

Wideo: Papież Franciszek do krakowskiej młodzieży 

 

 

Zaznaczył, że "trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary". - Z próby tej wychodzi się zwycięsko tylko wtedy, gdy czerpie się z mocy Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał. Jan Paweł II przypominał o tym całemu Kościołowi już od swojej pierwszej encykliki, "Redemptor hominis" - powiedział papież.

 

Wyraził nadzieję, że obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II "wzbudzą w młodych pragnienie odważnego podążania za Jezusem".

bia/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie