Na włoskiej uczelni powstał Instytutu Kultury św. Jana Pawła II

Świat
Na włoskiej uczelni powstał Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Polsat News
O. prof. Michał Paluch OP.

W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły swoją działalność inauguruje na rzymskim uniwersytecie Angelicum Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II. To inicjatywa polskich świeckich katolików. - Chcielibyśmy, żeby ten nasz instytut był zaproszeniem do myślenia razem z Janem Pawłem II o współczesnej kulturze - powiedział o. prof. Michał Paluch OP.

Misją nowego Instytutu będzie refleksja nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania św. Jana Pawła II.

 

Od nowego roku akademickiego

 

List od papieża Franciszka zostanie odczytany podczas uroczystości podpisania dokumentów powołujących do życia Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek o godz. 17.

 

Podczas inauguracji przemówienia wygłoszą również polscy kardynałowie pracujący w Watykanie. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Remi Brague z paryskiej Sorbony.

 

ZOBACZ: 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

 

Inicjatorami projektu są dwie organizacje pozarządowe z Polski, które prowadzą działalność związaną z aktywnością naukową, charytatywną oraz z krzewieniem myśli i kultury chrześcijańskiej. Jest to fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa.

 

Pierwsi studenci zaczną zajęcia wraz z początkiem roku akademickiego 2020/2021. Do współpracy w roli wykładowców Instytut Kultury Św. Jana Pawła II planuje zaprosić wybitnych intelektualistów z całego świata, reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Równolegle uruchomiony zostanie program stypendialny dla młodych naukowców.

 

WIDEO: O. prof. Michał Paluch OP o nowym instytucie

 

 

Doktorat Jana Pawła II 

 

Papieski Uniwersytet Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie Angelicum jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich na świecie, która kształci przyszłe elity Kościoła, wywierając tym samym bardzo istotny wpływ zarówno na sposób myślenia, jak i kierunki zmian dokonujących się w Kościele.

 

Na tej uczelni młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, dopracowywał swoją formację intelektualną i duchową, odbywając studia w latach 1946-48, wieńcząc je pracą doktorską pt. "Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża".

 

ZOBACZ: Mija 39 lat od zamachu na Jana Pawła II. Jak wygląda dzisiaj życie Ali Agcy?

 

- Bardzo cieszymy się, że w 100-lecie jego urodzin możemy rozpocząć funkcjonowanie nowego projektu - Instytutu Kultury św. Jana Pawła II - powiedział o. prof. Michał Paluch OP w rozmowie z korespondentką Polsat News Urszulą Rzepczak. 

 

- Chcielibyśmy, żeby ten nasz instytut był zaproszeniem do myślenia razem z Janem Pawłem II o współczesnej kulturze - mówił.

 

Dodał, że w planach jest stworzenie funduszu stypendialnego, który pozwoli m.in. zapraszać studentów z Polski.  

 

Działalność instytutu będzie w całości finansowana ze środków prywatnych. 

pgo/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie