Prawie 19 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce

Polska
Prawie 19 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce
PAP/Wojtek Jargiło
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

"Mamy 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 18 885. Nie żyje 7 kolejnych osób. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 936 pacjentów.

"Mamy 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (42), dolnośląskiego (34), mazowieckiego (33), wielkopolskiego (10), łódzkiego (11), małopolskiego (4), opolskiego (4) i zachodniopomorskiego (1)"- podał resort.

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 68-M Łańcut, 86-M, 94-M Wrocław, 70-M Grudziądz, 94-K Wolica, 69-M Siedlce, 68-K Kozienice. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 18 885/936 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowano.

 

 

Wcześniej w poniedziałek poinformowano o 217 nowych przypadkach zakażenia. Najwięcej wykrytych przypadków było w woj. śląskim - 163. Zmarły cztery kolejne osoby. 

 

Do tej pory w Polsce przebadano 636 046 próbek pobranych od 581 471 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 15,7 tys. testów. Od początku epidemii wyzdrowiało 7628 osób.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

ZOBACZ: 456 pracowników przedszkoli z podejrzeniem koronawirusa. "Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy"

 

Od poniedziałku w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót do szkół zaplanowano od 25 maja.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Maseczki zmniejszają ryzyko infekcji koronawirusem. Potwierdził to eksperyment na... chomikach

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie