Powrót z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. MSZ i straż graniczna rozwiewają wątpliwości

Polska
Powrót z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. MSZ i straż graniczna rozwiewają wątpliwości
Straż Graniczna

Pracownicy transgraniczni z całej UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego od soboty są wpuszczani do Polski. Ale już część podróżujących ze Szwajcarii była odsyłana na kwarantannę, a część wpuszczana. Mamy stanowisko straży granicznej i wiceszefa MSZ w tej sprawie.

"Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisał w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jabłoński zaznaczył, że zmiany zostały zawarte w opublikowanym w sobotę w Dzienniku Ustaw rządowym rozporządzeniu.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, istnieje również możliwość przejazdu tranzytowego przez Polskę bez odbywania obowiązkowej kwarantanny, jeżeli tranzyt odbywa się w godzinach 19-7.

 

Rzeczniczka Straży Granicznej rozwiewa wątpliwości 

 

Pojawiły się jednak wątpliwości, czy osoby podróżujące ze Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii, które nie należą do UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, powinny trafiać na kwarantanne. Mamy stanowisko straży granicznej. 

 

- Z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy zwolnione są osoby, które przekraczają granicę w celach służbowych, zawodowych lub zarobkowych, wykonywanych w Polsce lub w innych krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale także Szwajcarii i Wielkiej Brytanii - rozwiewa wątpliwości rzeczniczka Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Wyjaśniła, że to wynika z umów, jakie Wielka Brytania i Szwajcaria mają zawarte z UE.   

 

ZOBACZ: Włochy otworzą granice. Premier podał datę

 

Rzeczniczka wyjaśniła, że wjeżdżający muszą udokumentować, że wykonują czynności zawodowe lub zarobkowe. Dodała, że nie ma "zamkniętego katalogu dokumentów" niezbędnych przy przekraczaniu granicy.  

 

Por. Golias dodała, że z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnić może jedynie inspektor sanitarny "właściwy ze względu na miejsce odbywania kwarantanny lub inny wskazany przez Głównego Inspektora Sanitarnego". 

 

Na stronach MSZ ma się pojawić stosowne wyjaśnienie, nie jest niestety wiadome, kiedy ta interpretacja rozporządzenia ministerstwa dotrze do pograniczników. 

 

WIDEO: Wjeżdżający muszą udokumentować, że wykonują czynności zawodowe lub zarobkowe

   

 

O wyjaśnienia poprosiliśmy po tym, jak korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman, poinformował o trudnościach, jakie z przedostaniem się do Polski miały osoby pracujące w Szwajcarii. 

 

"Wracałam że Szwajcarii do Polski z piątku na sobotę busem, przekraczałam granicę w sobotę nad ranem i niestety mam kwarantannę od wczoraj" - napisała jedna z użytkowniczek Facebooka.

 

Adres zamieszkania i numer telefonu

 

Z kwarantanny zwolnione są m.in.: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE i EOG, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

 

ZOBACZ: Niemiecki minister wzywa Polskę do pełnego otwarcia granic

 

Ponadto, według zapisów rządowego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

 

Rozporządzenie stanowi również, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały: przekazać na granicy informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.

grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie