Niemiecki minister wzywa Polskę do pełnego otwarcia granic

Świat
Niemiecki minister wzywa Polskę do pełnego otwarcia granic
PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wezwał w sobotę Polskę i Czechy do pełnego otwarcia granic, by umożliwić swobodny przepływ osób i towarów

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wezwał w sobotę Polskę i Czechy do pełnego otwarcia granic, by umożliwić swobodny przepływ osób i towarów. - Europa żyje z tego, że jest Europą bez granic - powiedział z okazji otwarcia granicy niemiecko-luksemburskiej.

Maas spotkał się z szefem MSZ Luksemburga Jeanem Asselbornem na moście na rzece Mozeli między niemieckim Perlem a luksemburskim Schengen.

 

- Dzisiaj pokazujemy, że strefa Schengen nie została pokonana przez wirusa, że strefa Schengen powraca do życia - podkreślił Asselborn.

 

W mijającym tygodniu Unia Europejska naciskała na otwarcie granic wewnętrznych i umożliwienie podróżowania, ale zaleciła, by granice zewnętrzne pozostały zamknięte dla większości podróżujących przynajmniej do połowy czerwca, by uniknąć drugiej fali infekcji w pandemii koronawirusa.

 

Otwarcie kolejnych granic

 

- Zatrzymamy kontrole na granicy z Danią w ciągu kilku najbliższych dni, a od 15 czerwca nie będzie już więcej kontroli na granicach z Francją, Austrią i Szwajcarią - zapowiedział Maas po spotkaniu. - Mam nadzieję, że kontrole graniczne, które obecnie stosują polscy i czescy przyjaciele, zostaną zniesione w dającej się przewidzieć przyszłości - dodał.

 

ZOBACZ: Wakacje we Włoszech. Kiedy kraj otworzy granice?

 

Polskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało na początku tego tygodnia, że przedłuży ścisłe kontrole na granicach do 12 czerwca.

 

Z kolei czeski premier Andrej Babisz przekazał, że obecnie nie trwają negocjacje z Niemcami w sprawie zniesienia ograniczeń w podróżowaniu, ponieważ sytuacja epidemiczna w Niemczech nie jest tak stabilna, jak u innych sąsiadów Czech.

 

Strefa Schengen

 

W 1985 roku w przygranicznym mieście Schengen w trójkącie granicznym między Luksemburgiem, Niemcami i Francją podpisano umowę o zniesieniu kontroli granicznych w Europie. Obecnie większość krajów Unii Europejskiej należy do tzw. strefy Schengen. Należą do niej także inne kraje - Szwajcaria, Islandia i Norwegia. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie