"Jan Paweł II zmienił historię świata". Fragment Muru Berlińskiego trafił do papieskiego muzeum

Polska
"Jan Paweł II zmienił historię świata". Fragment Muru Berlińskiego trafił do papieskiego muzeum
PAP/Leszek Szymański
Uroczystość przekazania fragmentu Muru Berlińskiego do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Jan Paweł II zmienił historię świata; to dzięki niemu, dzięki Solidarności upadł komunizm i przez kolejne lata możemy tworzyć wolną Polskę; jesteśmy wszyscy winni mu bezbrzeżną wdzięczność i pamięć - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu wraz z ambasadorem Niemiec w Polsce Rolfem Nikelem oraz kard. Kazimierzem Nyczem wziął udział w uroczystości przekazania fragmentu Muru Berlińskiego w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

 

"Zmienił historię świata"

 

Morawiecki przypomniał, że w latach osiemdziesiątych śpiewano piosenkę Jacka Kaczmarskiego "Mury", ale nie wszyscy wtedy wierzyli, że za ich życia ujrzą faktyczny upadek muru i komunizmu. - Stał się on możliwy dzięki wielkiemu wybuchowi społecznej rewolucji, społecznej wiary w to, że można świat zmieniać na lepszy dzięki powstaniu Solidarności - podkreślił.

 

ZOBACZ: 100. urodziny św. Jana Pawła II. Papież Franciszek odprawił mszę

 

Premier dodał, że historycy oraz świadkowie tamtego czasu zgadzają się, że Solidarność powstała dzięki wielkiemu dziełu Jana Pawła II. - To on wierzył w to całe życie, że narody są przeznaczone do wolności, że mamy ze sobą współpracować, że mamy się jednoczyć we wspólnej pracy dla dobra ludzi - powiedział Morawiecki.

 

WIDEO: Premier podczas przekazania fragmentu Muru Berlińskiego do muzeum

  

Szef rządu zwrócił uwagę, że Jan Paweł II całym swoim życiem świadczył o tym, że świat trzeba nie tylko zrozumieć, ale trzeba go też zmieniać na lepsze. - Przyszedł na świat w pokoleniu Kolumbów, w pokoleniu, które doświadczyło strasznej II wojny światowej i później, ci którzy przeżyli - lat komunizmu. Jego głęboka wiara w to, że również w obliczu dwóch strasznych totalitaryzmów jesteśmy powołani do siania dobra, do szerzenia tego co dobre, udzielała się innym. Udzielała się coraz większej liczbie ludzi aż wreszcie - chyba mogę tak powiedzieć - udzieliła się całej Polsce i całemu światu - zaznaczył.

 

 

- Jesteśmy wszyscy jemu winni bezbrzeżną wdzięczność, pamięć, ale także powinniśmy czerpać lekcje z jego ogromnej mądrości" - podkreślił Morawiecki.

 

Ambasador Niemiec: wszyscy Europejczycy są mu winni ogromną wdzięczność

 

Ambasador Nikel przekazując akt darowizny na ręce premiera Morawieckiego podkreślił, że "tym gestem chcemy podziękować Polsce i Janowi Pawłowi II za wkład w obalenie Muru Berlińskiego". - Oddajemy dziś hołd jednej z największych polskich osobistości wszechczasów. Człowiekowi stulecia - podkreślił ambasador.

 

Jak dodał, papież Jan Paweł II słowami "nie lękajcie się", dał nam wszystkim nadzieję i siłę, które były niezbędne by wolność mogła zwyciężyć. - Homilie św. Jana Pawła II i jego wizyty w kraju ojczystym wniosły nieoceniony wkład w upadek żelaznej kurtyny, która przez tak długi czas sztucznie dzieliła nasz kontynent - mówił Nikel.

 

Podkreślił jednocześnie, że dla Niemców Jan Paweł II jest symbolem wolności naszego kontynentu. - Bez niego pokojowa rewolucja roku 1989 z pewnością nie byłaby możliwa. Bez niego wolność europejska i pojednanie między naszymi narodami nie rozwinęłyby się tak pozytywnie. Wszyscy Europejczycy i z pewnością wszyscy Niemcy są mu winni ogromną wdzięczność - dodał Nikel.

 

Ambasador mówił też o liście polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r., który podpisali m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, który był symbolicznym początkiem pojednania naszych narodów. - Po katastrofie II wojny światowej, którą Niemcy poprzez zbrodniczą napaść zgotowały swoim sąsiadom, a zwłaszcza Polsce, nie sposób przecenić siły moralnej tego listu. Za tę podaną dłoń jesteśmy naszym polskim przyjaciołom także bezgranicznie wdzięczni - mówił ambasador.

 

- Testament Jana Pawła II będzie dla nas zawsze motywacją byśmy w dalszym ciągu z oddaniem, tak jak wówczas święty papież, angażowali się na rzecz pojednania między naszymi narodami - zaznaczył Nikel. 

 

Kard. Nycz: okazja by na nowo popatrzeć na dzieło papieża

 

Kard. Kazimierz Nycz podkreślał z kolei, że 100-lecie urodzin Jana Pawła II jest okazją, by na nowo popatrzeć na wielkie dzieło papieża.

 

Dodał, że Mur Berliński jest pewnym symbolem tego co się wydarzyło za pontyfikatu Jana Pawła II i "przy właściwej interpretacji, którą dał pan ambasador, pan premier rzeczywiście tu jest miejsce dla tego znaku, jako pewien symbol tego, co się wydarzyło przed i potem w dziejach Europy i świata za sprawą Jana Pawła II, świętego papieża". 

 

WIDEO: Kard. Kazimierz Nycz podczas przekazania fragmentu Muru Berlińskiego do muzeum

  

Pierwszy papież z Polski

 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.

 

ZOBACZ: Grób Jana Pawła II zdezynfekowany. Przygotowania do 100. rocznicy urodzin

 

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

 

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. W 2013 roku papież Franciszek uznał cud uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbyła się 27 maja 2014 r. w Rzymie.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie