Wicepremier Emilewicz do Czabańskiego: "Usunięcie piosenki Kazika jest skandaliczne"

Polska
Wicepremier Emilewicz do Czabańskiego: "Usunięcie piosenki Kazika jest skandaliczne"
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wicepremier Jadwiga Emilewicz protestuje przeciwko usunięciu piosenki Kazika z anteny radiowej Trójki.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz odniosła się do głośnej sprawy usunięcia piosenki Kazika Staszewskiego z listy przebojów radiowej Trójki. W liście do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego domaga się przywrócenia utworu i wyjaśnienia sprawy. Według niej ostatni raz taka ingerencja miała miejsce w 1984 roku, gdy władze ocenzurowały utwór "To tylko tango" Maanamu.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) zwróciła się do przewodniczącego Rady Mediów Narodowych o wyjaśnienie incydentu i przywrócenie utworu Kazika na antenę 3 Programu Polskiego Radia. W proteście z pracy zrezygnował Marek Niedźwiecki, który prowadzi listę. Złożył wypowiedzenie, które jeszcze nie dostało przyjęte.

 

"Wirus atakuje płuca, nie zdrowy rozsądek"

 

"Niedawno minęło trzydzieści osiem lat od premiery emisji Listy Przebojów na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia. Mało jest w naszym kraju wydarzeń kulturowych, które stanowią tak ważne i symboliczne doświadczenie międzypokoleniowe. To już samo w sobie jest wartością, którą należy pielęgnować" - napisała Emilewicz do Krzysztosa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.

 

"Liczę, że Rada Mediów Narodowych podejmie szybkie i zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu oraz powrotu piosenki na fale radiowej Trójki. Pamiętajmy, że wirus, z którym walczymy, atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek" - napisała wicepremier.

 

 

 

Radio: złamany regulamin listy

 

"Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy" - oświadczył w sobotę dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Tomasz Kowalczewski, odnosząc się do sprawy zdjęcia informacji o wygranej piosenki Kazika.

 

ZOBACZ: Piosenka Kazika wygrała listę Trójki, notowanie zniknęło. Jest komentarz radia

 

"W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze" - dodał Kowalczewski.

 

Brudziński: atak niepotrzebny, ale zdejmowanie też nie

 

"Atakowanie PJK (premier Jarosław Kaczyński - red.) za to, że w 10-tą rocznicę największej katastrofy jaka spotkała nasz Naród po 1945 roku, złożył wieniec pod pomnikiem swojego brata oraz na Jego symbolicznym grobie na Powązkach jest czymś barbarzyńskim" - napisał Brudziński na Twitterze, dodając, że nieważne czy Jarosława Kaczyńskiego atakuje b. premier i b. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pisarka i scenarzystka Ilona Łepkowska czy muzyk Kazik Staszewski.

 

"Ale zdejmowanie z @RadiowaTrojka informacji o wygranej #lpp3 piosenki Kazika (moimi zdaniem niesprawiedliwą w swej treści), jest albo przejawem głupoty albo czyjejś złej woli. W wolnym kraju artysta ma prawo do swojej artystycznej (czasami niemądrej) interpretacji zdarzeń" - dodał Brudziński.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie