1,5 mld zł dziennie w ramach Tarczy Finansowej. Morawiecki: zaskakujemy świat, Europę

Biznes
1,5 mld zł dziennie w ramach Tarczy Finansowej. Morawiecki: zaskakujemy świat, Europę
Polsat News
Tarcza finansowa ma pozwolić - według wyliczeń rządu - uratować co najmniej 2 mln miejsc pracy

- Zaskakujemy świat, Europę, tempem naszego działania - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "ratowanie przedsiębiorców, przeciwdziałanie bezrobociu kosztuje. Wyliczał, że w ramach Tarczy Finansowej do firm w Polsce trafia dziennie 1,5 mld zł pomocy, a wsparcie otrzymało do tej pory ponad 117 tys. przedsiębiorstw.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek odwiedził w Radziejowicach (woj. mazowieckie) produkującą wyroby cukiernicze firmę Flis, która skorzystała z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. W wyniku pandemii koronawirusa jej obroty spadły o 35 proc. W ramach Tarczy finansowej przedsiębiorstwo otrzymało ponad 1,7 mln zł.

 

"Trudny czas wymaga odważnych decyzji"

 

Morawiecki zwrócił uwagę, że kiedy rozpoczęła się pandemia i ujawniły się wynikające z tego problemy finansowe dla firm, przedsiębiorstwa takie jak np. to w Radziejowicach stanęły przed trudnym dylematem, czy zwalniać swoje załogi.

 

- Taki trudny i radykalny czas wymaga odważnych decyzji i zdecydowaliśmy się takie decyzje podjąć w ramach Tarczy antykryzysowej, która ma bronić polskie miejsca pracy - wskazał.

 

ZOBACZ: Premier: będziemy podnosić zasiłek dla bezrobotnych

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że Tarcza Finansowa ma pozwolić - według wyliczeń rządu - uratować co najmniej 2 miliony miejsc pracy.

 

- 117 tys. przedsiębiorstw otrzymało wsparcie finansowe z Tarczy Finansowej - poinformował w piątek prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że na ich rachunki wpłynęły ponad 24 mld zł. Są to mikro-, małe i średnie firmy, a Tarcza Finansowa chroni w tych przedsiębiorstwach ponad 1 mln 200 tys. miejsc pracy.

 

24 mld zł na rachunkach firm

 

- Dzisiaj upływa 15. dzień, odkąd została wprowadzona Tarcza Finansowa. I to wsparcie finansowe, służące przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa, otrzymało już 117 tys. przedsiębiorstw. Na ich rachunki wpłynęło ponad 24 mld zł. Co ważne, są to mikro-, małe i średnie firmy. Mikrofirm jest 90 tys., 27 tys. to są małe i średnie przedsiębiorstwa - powiedział Borys, który wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim wizytował zakład produkcyjny "Flis" w Radziejowicach.

 

ZOBACZ: Sejm poparł część poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej 3.0

 

Szef PFR zapewnił, że ta pomoc udzielana jest bardzo szybko, "w ciągu 24-48 godzin środki są na rachunkach przedsiębiorców."

 

 

- Bardzo istotnym celem programu jest ochrona miejsc pracy. Na ten moment Tarcza Finansowa chroni już ponad 1 mln 200 tys. miejsc pracy w tych firmach, które otrzymały subwencje finansowe - powiedział Borys.

 

Jak dodał, "chcemy, aby każda firma, która odczuwa silnie skutki tego kryzysu, mogła z tego wsparcia skorzystać, żeby do tych zwolnień nie dochodziło, żebyśmy mogli wspólnie przez ten kryzys przejść bezpiecznie" 

 

 

- Wierzę, że za pół roku, rok, przy dobrej współpracy wyjdziemy z tego kryzysu wzmocnieni - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że Tarcza Finansowa PFR, to jeden z najszybszych mechanizmów wsparcia polskiej gospodarki w Europie. - Dzisiaj widać to już w ocenach Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i bardzo się z tego cieszę. To najlepszy dowód na to, że nasze mechanizmy działają - podkreślił.

 

Jak mówił premier, cieszy się, że w kwietniu, wbrew obawom, o to że będą setki tysięcy nowych bezrobotnych, nie ma takiego zjawiska. - Będziemy robić wszystko, żeby chronić polską gospodarkę, żeby chronić miejsca pracy i razem wyjdziemy z tego kryzysu obronna ręką - dodał.

 

"Zaskakujemy świat, Europę, tempem naszego działania"

 

Premier Morawiecki powiedział, że cieszy się z piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego o wzroście PKB w pierwszym kwartale tego roku. Wyjaśnił, że konsensus rynkowy mówił o wzroście w wysokości 1,4 proc., a GUS poinformował o wzroście o 1,9 proc.

 

ZOBACZ: "Polska wprowadziła najsilniejszą tarczę antykryzysową w regionie" - raport ING

 

- To 0,5 procenta więcej wzrostu, to są setki tysięcy miejsc pracy, a przecież już w marcu mieliśmy również początki tego wielkiego kryzysu epidemicznego, który przekształca się w kryzys gospodarczy. A więc zaskakujemy świat, Europę, tempem naszego działania. Podjęliśmy nasze decyzje, co do ochrony zdrowia w najszybszym możliwym tempie w Europie - powiedział szef rządu.

 

 

 

grz/hlk/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze