Zmarł Jerzy Łapiński. Aktor miał 79 lat

Kultura
Zmarł Jerzy Łapiński. Aktor miał 79 lat
PAP/Andrzej Rybczyński
Nie żyje Jerzy Łapiński. Miał 79 lat

Nie żyje Jerzy Łapiński. Od 1997 r. związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie. O jego śmierci poinformowała córka, Agnieszka Gaździńska Łapińska.

Jego córka przekazała informację o śmierci poprzez media społecznościowe. "Żegnaj, tato" - napisała. Informację potwierdzili pracownicy Teatru Narodowego.

 

Aktor zdobył uznanie widzów głównie drugoplanowymi rolami w serialach telewizyjnych, m.in. w "Na dobre i na złe", "Złotopolskich" i "Słodkim życiu".

 

Jerzy Łapiński urodził się 2 listopada 1940 r. w Lublinie. W 1963 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

 

Współpracował z wieloma teatrami

 

Aktor był etatowo związany z Teatrem Ziemi Łódzkiej (1963–65), Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (1965–67), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1968–97). Od 1997 r. należał do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie.

 

W ciągu swojej blisko sześćdziesięcioletniej kariery Łapiński współpracował z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie, Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, Teatrem Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie. Często gościnnie występował na stołecznych scenach, m.in. w Teatrze Polonia, Och-Teatrze i Teatrze Capitol.

 

ZOBACZ: Nie żyje Jerry Stiller. Komik, aktor i ojciec Bena Stillera miał 92 lata

 

Na scenie zadebiutował 19 kwietnia 1963 r. rolą Toniego w "Awanturach miłosnych w Chioggi" Carla Goldoniego w reż. Jadwigi Chojnackiej na deskach łódzkiego Teatru Powszechnego.

 

 

Już na studiach grywał w filmach

 

Już w trakcie studiów w łódzkiej "Filmówce" zaczął grywać w filmach. W 1960 r. zagrał ucznia w "Szatanie z 7-ej klasy" w reż. Marii Kaniewskiej, a następnie kolędnika w "Samsonie" w reż. Andrzeja Wajdy (1961), chuligana Szmaję w "Bitwie o kozi dwór" w reż. Wadima Berestowskiego (1961) i dziadka na plaży w "Godzinie pąsowej róży" w reż. Haliny Bielińskiej (1963).

 

Łapiński zagrał też w kilku nagradzanych filmach, był m.in.: więźniem obozu w "Krajobrazie po bitwie" w reż. Andrzeja Wajdy (1970), szabrownikiem Błędkiem w "Azylu" w reż. Romana Załuski (1978), aktorem Darkiem w "Aktorach prowincjonalnych" w reż. Agnieszki Holland (1978), dyrektorem szpitala w "Konsulu" w reż. Mirosława Borka (1989), księdzem w "Diabłach, diabłach" w reż. Doroty Kędzierzawskiej (1992), sprzedającym dom w "Tygodniu z życia mężczyzny" w reż. Jerzego Stuhra (1999), wykładowcą w "Być jak Kazimierz Deyna" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz (2012) i lekarzem domowym w "Obcym ciele" w reż. Krzysztofa Zanussiego (2014).

 

ZOBACZ: Obowiązkowe odstępy w kinach i teatrach? Wicepremier zabrał głos

 

W 1988 r. kreował główną rolę Jana Siejby w "Zmowie" w reż. Janusza Petelskiego.

 

Aktor występował też w kilku popularnych serialach telewizyjnych, jak "Radio Romans", "Słodkie życie", "Kryminalni", "13 posterunek", "Świat według Kiepskich", "Na dobre i na złe", "Złotopolscy" czy "Ojciec Mateusz".

 

Kreował role w blisko dziewięćdziesięciu spektaklach Teatru Telewizji, gdzie najczęściej grywał w przedstawieniach reżyserowanych przez Jerzego Afanasjewa, Stanisława Hebanowskiego i Krzysztofa Babickiego. Współpracował też z Teatrem Polskiego Radia.

 

Ostatnie przedstawienia

 

Na deskach scenicznych występował w przedstawieniach inscenizowanych m.in. przez: Ryszarda Majora, Marka Okopińskiego, Kazimierza Kutza, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Englerta i Piotra Cieplaka.

 

ZOBACZ: Kino na razie w plenerze, ale aktorzy wracają na plan. Znoszenie ograniczeń w kulturze

 

Ostatnimi przedstawieniami z udziałem Jerzego Łapińskiego na scenie Teatru Narodowego były "Białe małżeństwo" w reż. Artura Tyszkiewicza (2015), "Suplement. Soplicowo - owocilpoS" w reż. Piotra Cieplaka (2016) i "Jak być kochaną" w reż. Leny Frankiewicz (2019).

 

Jego ostatnią kreacją była rola w spektaklu telewizyjnym "Inkarno" według opowiadania Kazimierza Brandysa w reż. Leny Frankiewicz. Premiera telewizyjna spektaklu odbyła się 27 stycznia br.

 

Był laureatem nagród aktorskich m.in. na XVII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu (1975) i podczas XIX Kaliskich Spotkań Teatralnych (1979). W 1983 r. otrzymał Złotą Karetę (główną nagrodę aktorską) XXV Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu. W 1993 r. wręczono mu laur Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

 

Jerzego Łapińskiego odznaczono Srebrny (1985) i Złotym Krzyżem Zasługi (1996), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2008) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie