Wiceminister mówił o ograniczeniach funkcjonowania szkół. Rzeczniczka MEN dementuje

Polska
Wiceminister mówił o ograniczeniach funkcjonowania szkół. Rzeczniczka MEN dementuje
Polsat News
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 25 maja mogą rozpocząć się zajęcia opiekuńcze w klasach pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej

W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca - poinformowała rzecznik MEN Anna Ostrowska. W czwartek wiceminister edukacji Maciej Kopeć mówił, że to ograniczenie będzie do 26 czerwca, czyli końca zajęć dydaktycznych.

Zajęcia stacjonarne w szkołach nie odbywają się od 12 marca, nauczanie odbywa się zdalnie. Od 6 maja dopuszczono możliwość otworzenia żłobków i przedszkoli.

 

"Ograniczenie będzie przedłużone do 7 czerwca"

 

W oświadczeniu rzeczniczka MEN Anna Ostrowska przekazała, że ograniczenie funkcjonowania szkół będzie przedłużone do 7 czerwca. "Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca" - wyjaśniła.

 

ZOBACZ: 32 proc. dzieci brakuje sprzętu do nauki online, 7 proc. nie ma go wcale

 

Dodała, że od 25 maja będą umożliwione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla dzieci z klas I- III szkoły podstawowej oraz konsultacje dla uczniów klas 8 i maturzystów. Natomiast od 1 czerwca uruchomione będą konsultacje dla uczniów z pozostałych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

 

"Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji, czy uczniowie będą się uczyli na odległość czy wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach po 7 czerwca. Nie jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca br. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS" - zaznaczyła Ostrowska.

 

Wideo: sprzeczne doniesienia odnośnie organizacji roku szkolnego

  

Nauka zdalna do końca roku szkolnego?

 

W czwartek w programie Wirtualnej Polski wiceszef MEN Maciej Kopeć był pytany, czy w tym roku szkolnym wszyscy uczniowie pójdą jeszcze do szkół.

 

- Rozporządzenie, które zostanie wydane będzie mówiło o przedłużeniu ograniczenia funkcjonowania szkół do 26 czerwca, czyli do końca roku szkolnego - odpowiedział Kopeć.

 

ZOBACZ: "Możliwe, że dzieci nie wrócą do szkoły przed wakacjami" - przyznał minister edukacji

 

- Jeżeli chodzi o klasy 1-3 to zależy nam, by faktycznie skoncentrować się na tej działalności opiekuńczej i wychowawczej, ale tam oczywiście też jest możliwa działalność dydaktyczna, bo tej nie zawieszamy. Ona będzie mogła być prowadzana w przypadku tych uczniów, którzy nie będą w szkole, w postaci zdalnej. Dla pozostałych uczniów dalej będą to działania w postaci nauki na odległość – dodał. 

 

Dopytywany, czy w tym roku szkolnym uczniowie nie wrócą już do szkół odparł: "na ten moment, te decyzje, które zapadną i to rozporządzenie, które będzie wydane, to ograniczenie zajęć będzie do 26 czerwca, czyli do końca zajęć dydaktycznych. Tak, możemy to potwierdzić".

 

Opieka dla dzieci w klasach 1-3

 

W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 25 maja mogą rozpocząć się zajęcia opiekuńcze w klasach pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej.

 

Prosił samorządowców, by przygotowali się do powrotu uczniów, dzięki czemu rodzice będą mogli zdecydować, czy wysłać dziecko na zajęcia.

 

ZOBACZ: Dzieci wracają do przedszkoli. MEN podał dane

 

- Jeżeli zdecydują, by ich pociechy zostały w domu, nadal będą otrzymywać zasiłek opiekuńczy (wypłacany jest na dzieci do 8. roku życia - red.) - mówił Morawiecki podczas konferencji w kancelarii premiera.

 

W szkołach opieka i konsultacje

 

Minister edukacji Dariusz Piontkowski w środę tłumaczył, że na zajęciach dla klas 1-3, oprócz opieki, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują "także jakąś formę zajęć dydaktycznych".

 

- Nadal będzie realizowana podstawa programowa. Tam, gdzie będzie to możliwe, to częściowo będzie realizowane w formie zadań stacjonarnych - oczywiście w niewielkich grupach, z zachowaniem podobnego reżimu sanitarnego jak to ma miejsce w przedszkolach - mówił szef resortu edukacji.

 

ZOBACZ: Warszawa otwiera żłobki i przedszkola. Trzaskowski podał termin

 

Również od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mogli spotkać się z nauczycielami na nieobowiązkowych konsultacjach. - Uzgodnią na nich, jakie jeszcze mają braki i co powinni nadrobić - wyjaśniał Piontkowski.

 

Konsultacje dla pozostałych uczniów rozpoczną się od 1 czerwca. Będą mogli na nich np. poprawić ocenę. 

wka/pgo/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie