Wracają zajęcia w szkołach. Premier o szczegółach

Polska
Wracają zajęcia w szkołach. Premier o szczegółach
Flickr
Dzieci i młodzież znów pojawią się w szkołach. 25 maja taką możliwość zyskają uczniowie wybranych klas

- Od 25 maja w klasach 1-3 szkoły podstawowej może funkcjonować opieka dla dzieci. Nie będzie to zwykła edukacja, ale zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że od tego samego dnia ruszą konsultacje dla maturzystów i 8-klasistów, a tydzień później także dla pozostałych uczniów. Wznowione będą też próby i indywidualne lekcje w uczelniach artystycznych.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 25 maja mogą rozpocząć się zajęcia opiekuńcze w klasach pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej.

 

Prosił samorządowców, by przygotowali się do powrotu uczniów, dzięki czemu rodzice będą mogli zdecydować, czy wysłać dziecko na zajęcia.

 

ZOBACZ: Dzieci wracają do przedszkoli. MEN podał dane

 

- Jeżeli zdecydują, by ich pociechy zostały w domu, nadal będą otrzymywać zasiłek opiekuńczy (wypłacany jest na dzieci do 8. roku życia - red.) - mówił Morawiecki podczas konferencji w kancelarii premiera.

 

W szkołach opieka, edukacja oraz konsultacje

 

Minister edukacji Dariusz Piontkowski tłumaczył, że na zajęciach dla klas 1-3, oprócz opieki, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują "także jakąś formę zajęć dydaktycznych".

 

- Nadal będzie realizowana podstawa programowa. Tam, gdzie będzie to możliwe, to częściowo będzie realizowane w formie zadań stacjonarnych - oczywiście w niewielkich grupach, z zachowaniem podobnego reżimu sanitarnego jak to ma miejsce w przedszkolach - mówił szef resortu edukacji.

 

 

Również od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mogli spotkać się z nauczycielami na nieobowiązkowych konsultacjach. - Uzgodnią na nich, jakie jeszcze mają braki i co powinni nadrobić - wyjaśniał Piontkowski.

 

Konsultacje dla pozostałych uczniów rozpoczną się od 1 czerwca. Będą mogli na nich np. poprawić ocenę. 

 

WIDEO: Premier i minister edukacji o szkołach

  

 

Ruszą zajęcia w uczelniach artystycznych

 

18 maja na nowo mogą rozpocząć się także praktyczne zajęcia w szkołach policealnych, branżowych i technikach (w tym zdobywanie praw jazdy w ramach nauki w takich placówkach) oraz zajęcia rehabilitacyjno-wychowawcze, jak i specjalistyczne dla dzieci, które "mają specjalne potrzeby". 

 

- Tam, gdzie nauka trwa zaledwie często rok, czy półtora, nie wszyscy uczniowie byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę, a niedługo będą mieli egzaminy zawodowe - tłumaczył decyzję rządu minister Piontkowski.

 

ZOBACZ: Warszawa otwiera żłobki i przedszkola. Trzaskowski podał termin

 

Dodatkowo, w uczelniach artystycznych (np. muzycznych lub filmowych) będą mogły rozpocząć się próby, indywidualne lekcje i ćwiczenia.

 

Piontkowski: nie wszystko da się zrobić zdalnie

 

Szef resortu edukacji poinformował, że w tym samym czasie zostaną otwarte schroniska młodzieżowe. Jak dodał, uczniowie "w niewielkich grupach" będą mogli spotykać się np. w domach kultury na zajęciach pozaszkolnych. 

 

- Szybkie zamknięcie szkół i przejście na zdalne nauczanie znacznie pozwoliło ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju. Nie wszystko da się jednak przekazać w formie zdalnej, a zwłaszcza dotyczy to zajęć praktycznych - uznał Piontkowski.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie