Fryzjerzy, restauracje i boiska. Rząd odmraża gospodarkę

Polska
Fryzjerzy, restauracje i boiska. Rząd odmraża gospodarkę
PAP/Radek Pietruszka
Od 18 maja będą otwarte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje oraz obiekty sportowe

- Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Rekomenduję, żeby to było umawianie się przez inetrenet czy telefon na konkretne godziny tak, żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - mówił premier podczas konferencji.

 

 

- Częściowo otwieramy usługi gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem reżimu sanitarnego w pomieszczeniach, na zewnątrz również. Zachęcam do otwierania ogródków kto ma taką możliwość - poinformował Morawiecki.

 

 

- Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej - tam, gdzie można, w taki sposób będą funkcjonowały te lokale gastronomiczne - dodał premier.

 

ZOBACZ: "Chcę do salonu". Fryzjerzy, kosmetyczki i ich klienci apelują do rządu

 

- Apeluję o ścisłe trzymanie się reguł sanitarnych. W zakładach fryzjerskich i kosmetycznych nie może być poczekalni. Nie możemy siedzieć w tłumie także w restauracji czy kawiarni. Bardzo dużo zależy od nas - podkreślił z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

- Od poniedziałku pojawi się szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików; zwiększymy liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach - poinformował także Morawiecki.

 

 

Jak dodał, "będzie można korzystać z sal i hal sportowych, gimnastycznych różnego rodzaju, ale też z pewnym ograniczeniem liczby osób, które będą mogły tam dbać o zdrowie poprzez sport".

 

 

- Chcemy też umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych, np. muzycznych - powiedział Morawiecki. Wyjaśnił, że to "wyjście naprzeciw studentom uczelni muzycznych, którzy przygotowują się do egzaminów, konkursów w przyszłości, także artystom, którzy muszą odbywać różnego rodzaju czynności, próby oraz filmowcom, którzy - z zachowaniem rygorów sanitarnych chcą wrócić do swoich projektów".

 

 

Jak dodał, "dzisiaj mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. W wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy 3. etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego".

 

Zmiany w komunikacji miejskiej i kościołach

 

Od 18 maja zostaną zmienione także reguły funkcjonowania komunikacji miejskiej. Będzie zwiększony limit pasażerów.

 

- Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów - powiedział premier. Jak dodał, "jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów".

 

 

- To znaczący przyrost, ale przy utrzymaniu odpowiednego dystansu - zaznaczył.

 

Premier poinformował też o zwiększeniu limitu liczby osób w kościołach. - Od najbliższej niedzieli, od 17 maja włącznie w kościele będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach. To bardzo ważne, żeby podtrzymać silnego ducha, który jest w Polakach - tłumaczył premier.

 

WIDEO: zobacz konferencję premiera

  

 

Etapy znoszenia obostrzeń

 

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zdjęte, jednak nie od razu, a etapami. Według zapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będzie podzielony na cztery stadia. I etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

 

ZOBACZ: Wiemy, kiedy pojawią się wytyczne dla restauracji i salonów fryzjerskich

 

II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

 

KPRM od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

 

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. 

pgo/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie