Ten senator następcą Karczewskiego?

Polska
Ten senator następcą Karczewskiego?
Zdj. archiwalne, fot. Polsat News
Stanisław Karczewski w środę zrezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. Zapowiedział, że przedstawi kandydata na następcę

Stanisław Karczewski (PiS) poinformował, że w środę zrezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. Na godz. 10:30 zapowiedział konferencję prasową, na której wystąpi razem z senatorem Markiem Pękiem. Możliwe, że to właśnie on będzie jego następcą. Pęk zajmował już to stanowisko w poprzedniej kadencji Senatu.

Stanisław Karczewski w latach 2015-2019 był marszałkiem Senatu. Gdy po wyborach parlamentarnych opozycja zdobyła w tej izbie większość, przegrał głosowanie z Tomaszem Grodzkim (PO). Od tego czasu jest wicemarszałkiem. 

 

W środę Karczewski powiedział, że zrezygnuje z funkcji. W RMF FM tłumaczył, na jego decyzję wpłynęło "wiele czynników", w tym "zachowanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego".

 

ZOBACZ: Karczewski rezygnuje z funkcji wicemarszałka Senatu. "Wracam do zawodu"

 

Kim jest Marek Pęk?

 

Pęk przez krótki czas był już wicemarszałkiem Senatu poprzedniej kadencji. Objął stanowisko 26 czerwca ubiegłego roku i pełnił je do 11 listopada. Zajął miejsce Adama Bielana, który został europosłem. Obecnie jest szefem senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. 

 

ZOBACZ: Jak Senat będzie pracował nad ustawą ws. wyborów? Deklaracja szefa PO

 

6 maja, gdy Senat zajmował się projektem ws. powszechnych wyborów korespondencyjnych krytykował działania marszałka Tomasza Grodzkiego. 

"Komisje nie mogą się odbywać w trybie zdalnym. W sali 217 zgromadzonych jest teraz ponad 50 osób. Czy zachowane są tu zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa? Oceńcie sami... To jest Senat marszałka Grodzkiego, tego nie ogarniesz..." - pisał w jednym z tweetów. 

 

 

Pęk urodził się w 1975 r. w Rzeszowie, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ma żonę i trójkę dzieci. Jest członkiem Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. 

wka/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie