Jak Senat będzie pracował nad ustawą ws. wyborów? Deklaracja szefa PO

Polska
Jak Senat będzie pracował nad ustawą ws. wyborów? Deklaracja szefa PO
PAP/Radek Pietruszka
Borys Budka, lider PO

Senat będzie rzetelnie pracował nad ustawą ws. tegorocznych wyborów prezydenckich, będzie słuchał ekspertów, wysłucha Sądu Najwyższego - zapowiedział we wtorek lider Platformy Obywatelskiej, Borys Budka tuż przed głosowaniem przez Sejm nad ustawą. W jego wyniku parlament uchwalił ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich; w kolejnym etapie zajmie się nią Senat.

Tuż przed głosowaniem sejmowym, głos zabrał lider Platformy Obywatelskiej.

 

"Nie wykorzystaliście szansy"

 

- Po raz kolejny pokazaliście, że nie potraficie się uczyć na błędach. To, co zaprezentowaliście, to znowu cykl 24-godzinny uchwalania dziurawych przepisów, uchwalenia ich wbrew deklaracjom, że zrobimy coś wspólnie. Odrzuciliście wszystkie poprawki, które miały gwarantować choćby cień rzetelności przepisów, które zaprezentowaliście - mówił.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Sejmie. Wicemarszałek na kwarantannie

 

Jak podkreślił, rządzący zaproponowali "kolejną możliwość nieodbycia się tych wyborów".

 

- Niestety nie wykorzystaliście szansy, żebyśmy wspólnie pracowali w Sejmie. Nie było komisji, nie było żadnej dyskusji (...). A jutro będziecie mieli pretensję. O co? (O to), że Senat nie zastosuje tego trybu. Bo będzie Senat prostował wasze podejście do parlamentaryzmu. Będzie rzetelnie pracował. Będzie słuchał ekspertów. Wysłucha Sądu Najwyższego - powiedział Budka.

 

Spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu

 

Mamy nadzieję, że Senat i marszałek izby Tomasz Grodzki uczynią wszystko co w ich mocy, aby jak najszybciej przyjąć ustawę ws. wyborów prezydenckich; prezydent Andrzej Duda będzie o to apelował na spotkaniu z marszałkiem Grodzkim - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a w środę ma zaplanowaną rozmowę z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Celem spotkań z marszałkami obu izb jest doprowadzenie do przyjęcia przez parlament nowego prawa wyborczego w jak najszerszym konsensusie politycznym.

 

ZOBACZ: Kandydatura Kidawy-Błońskiej zagrożona? Nieoficjalnie: część polityków PO chce zmiany

 

Spychalski pytany o spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, odparł: "Mamy nadzieję, że Senat i marszałek Senatu Tomasz Grodzki uczynią wszystko co w ich mocy, żeby te rozwiązania - tak ważne i potrzebne - przyjąć jak najszybciej". - I o to będzie apelował pan prezydent - dodał rzecznik prezydenta.

 

Spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu ma rozpocząć się w środę o godzinie 11.

 

System "mieszany"

 

Uchwalona ustawa zakłada, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie się odbywać w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

 

Nowe prawo zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020 r., jak i niektórych przepisów art. 102 ustawy z 16 kwietnia dotyczącej tzw. tarczy 2.0 - wykreślony m.in. zostaje przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

 

ZOBACZ: Szumowski zgłosił poprawki do projektu PiS. "Najważniejsze jest bezpieczeństwo wyborów"

 

Zgodnie z uchwaloną we wtorek ustawą, kandydaci już zarejestrowani przez PKW w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę stwierdzającą nieważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez Marszałka Sejmu RP w kolejnym terminie. Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów.

 

Zgodnie z ustawą to Państwowa Komisja Wyborcza określi wzór karty do głosowania oraz wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając "konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji".

 

Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie