Nowe zasady funkcjonowania w gastronomii. O czym powinni pamiętać restauratorzy?

Polska
Nowe zasady funkcjonowania w gastronomii. O czym powinni pamiętać restauratorzy?
pixabay
Od poniedziałku otwarte będą restauracje. Przedstawiamy instrukcję dla gastronomii.

Nowe zasady funkcjonowania obejmują usługi gastronomiczne. Od przyszłego tygodnia przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy będą mogły być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos. O czym powinni pamiętać restauratorzy?

- W drugiej połowie maja wkroczymy w trzeci już etap stopniowego odmrażania polskiej gospodarki. Uruchomimy kolejne trzy ważne branże spośród blisko 40, z którymi od kilku tygodni pozostajemy w intensywnym dialogu. Naszym celem jest wypracowanie zasad bezpiecznego i komfortowego powrotu do "nowej normalności". Pomogą nam w tym wytyczne, które pozwolą bezpiecznie korzystać z kolejnych usług w dobie pandemii COVID-19 - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 

Ministerstwo wydało rekomendacje dotyczące punktów gastronomicznych. W przypadku usługi na miejscu konieczne jest przynoszenie zamówień na tacach oraz ich mycie i dezynfekowanie każdorazowo w sytuacji, gdy istnieje możliwość przeniesienia się na nią wirusa (np. gdy ktoś w pobliżu kichnął).

 

ZOBACZ: Rząd odmraża gospodarkę. Co z salonami tatuażu? Zobacz listę zmian

 

W przypadku serwowania posiłków na wynos obsługa restauracji powinna wydawać zamówienia na ladzie w papierowych torbach, a tace mają być wydawane na życzenie klienta. Ponadto konieczne jest bezkontaktowe wydawanie zamówień, zapewnienie bezpieczeństwa przy korzystaniu z ekranów do składania zamówień (tzw. kiosków) poprzez np. dozownik z płynem do dezynfekcji rąk bądź jednorazowe rękawiczki i regularne (kilka razy dziennie), przecieranie powierzchni ekranów.

 

Usunięcie dodatków i komunikacja online

 

Ponadto ważne jest, aby z sali jadalnej należy usunąć wszelkiego rodzaju dodatki (tj. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetniki); wydawać je będzie obsługa bezpośrednio do złożonego zamówienia.

 

Strefy gastronomiczne zostaną również otwarte w galeriach i centrach handlowych. Właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, które będą gwarantowały zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pracownikami. A tam, gdzie to możliwe, wykorzystywać do komunikacji telefony komórkowe i internet.

 

ZOBACZ: Więcej wiernych w kościołach. Decyzja rządu

 

Należy też dbać o zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości oraz regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia.

 

Dwumetrowy dystans w kolejce

 

Osoby stojące w kolejce powinny zachować dwumetrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny się znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/ kasowych) oraz przy wyjściu z toalet.

 

Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa. Natomiast kucharze oraz kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po zakończeniu obsługi gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

 

ZOBACZ: Wracają zajęcia w szkołach. Premier o szczegółach

Odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego stolika powinna wynosić 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).

 

O czym należy pamiętać szczególnie?

 

Ministerstwo Rozwoju przedstawia także podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa:

 

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas jednak ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

 

- Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
- Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
- Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
- Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.


Załączniki – instrukcje:
- mycia rąk
- dezynfekcji rąk
- prawidłowego zdejmowania maseczki
- prawidłowego zdejmowania rękawiczek

msl/bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie