Prezydent zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Polska
Prezydent zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego
Polsat News
Prezydent RP Andrzej Duda

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego uwzględnia wszystkie aspekty, które wydarzyły się pomiędzy 2014 r., a dniem dzisiejszym; także kwestie związane z epidemią - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent we wtorek zatwierdzi nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument przewiduje przygotowanie i wprowadzenie ustawy o zarządzaniu i bezpieczeństwie narodowym, która ustali hierarchię strategicznych i planistycznych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Wraz z podpisem prezydenta traci moc Strategia Bezpieczeństwa Narodowego z 2014 roku.

 

Czego dotyczy dokument?

 

Dokument opisuje sytuację bezpieczeństwa, zagrożenia i wyzwania oraz pożądane działania. Dotyczy kwestii politycznych, militarnych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, uwzględnia także zagrożenia klimatyczne. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności.

 

ZOBACZ: Wojsko zawodowe dostało niemałe podwyżki, żołnierze ochotnicy - bonus

 

Prezydent na wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim wyraził radość z możliwości zatwierdzenia ostatecznej wersji dokumentu. - Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat, a odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia - podkreślił. Zaznaczył, że w zakresie bezpieczeństwa należy myśleć i działać biorąc pod uwagę przyszłość, potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju.

 

WIDEO: Prezydent zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

 

 

Ostatnia strategia z 2014 roku

 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ostatnia strategia bezpieczeństw narodowego pochodziła z 2014 r., kiedy rzeczywistość Polski pod względem bezpieczeństwa militarnego, infrastrukturalnego, zdrowotnego była zupełnie inna.

 

ZOBACZ: Katastrofa helikoptera NATO. "Powstrzymywał rosyjską agresję"

 

- Ta strategia uwzględnia wszystkie aspekty, które w międzyczasie, pomiędzy grudniem 2014 r., a dniem dzisiejszym się wydarzyły - podkreślił. Zwrócił uwagę, że prace nad dokumentem trwały "do ostatniego dnia", a strategia uwzględnia także kwestie działań podczas epidemii.

 

Prezydent zauważył, że w 2014 r. na terenie Polski nie były jeszcze rozlokowane wojska NATO, później w Polsce powstała wschodnia flanka Sojuszu, co w ocenie Andrzeja Dudy jest "oczywistym elementem bezpieczeństwa dla nas, państw bałtyckich i państw NATO południowej części Europy".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie