Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JORGE TORRES
Załadunek trumny do samochodu w Managui. Ministerstwo Zdrowia Nikaragui od sześciu dni nie przekazało żadnych informacji na temat obecnej sytuacji dotyczących epidemii

Liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. Najgorsza sytuacja epidemieczna występuje na Śląsku i rząd nie wyklucza, że to województwo może być "odmrażane" gospodarczo później, niż reszta kraju. Liczba ofiar śmiertelnych na świecie zbliża się do 300 tys. Śledźcie naszą relację "minuta po minucie".

grz/pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Minister zdrowia Argentyny Fernan Quiros oświadczył we wtorek, że przewiduje szczyt epidemii koronwirusa w kraju za trzy do czterech tygodni. Również rządy niektórych innych krajów Ameryki Południowej prognozują, iż w czerwcu koronawirus zaatakuje z nową siłą.

Oczekuje się, że w czerwcu wirus uaktywni się wskutek większego zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w miastach. Dlatego rządy postanowiły wykorzystać najbliższe tygodnie do chwilowego poluzowania ograniczeń związanych z Covid-19, zwłaszcza tych dotyczących gospodarki.

W Argentynie, gdzie na 44,5 mln ludności było dotąd stosunkowo niewiele zakażeń w porównaniu z innymi krajami regionu, bo nieco ponad 5,6 tys. wykrytych przypadków i 300 ofiar śmiertelnych, prezydent Alberto Fernandez zapowiedział - po 70 dniach od wybuchu pandemii - wznowienie produkcji w 600 fabrykach.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio poinformował we wtorek o 14 kolejnych zachorowaniach dzieci na wieloukładowy zespół zapalny, związany z Covid-19. W mieście odnotowano już łącznie 52 takie potwierdzone przypadki.

- Obserwujemy coś, co jest bardzo niepokojące. (...) Łączymy wysiłki pracowników służby zdrowia z całego Nowego Jorku, aby zrozumieć, co to jest i jak sobie z tym poradzić - oświadczył burmistrz w trakcie codziennej konferencji prasowej.

Chorobę odkryto w regionie kilkanaście dni temu, a jej objawy przypominają chorobę Kawasakiego lub zespół wstrząsu toksycznego. Jedno dziecko zmarło w Nowym Jorku w minionym tygodniu, a kolejnych dziesięcioro jest podejrzanych o zakażenie.

O nowo wykrytych objawach zakażenia koronawirusem u dzieci informowaliśmy na polsatnews.pl w ubiegłym tygodniu.

Wśród 288 kolejnych osób z woj. śląskiego, u których ostatnie badania potwierdziły koronawirusa, są przede wszystkim pracownicy pięciu kopalń, w których wystąpiły ogniska zakażeń - podał Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Ogólna liczba zakażonych w regionie przekroczyła 4 tys.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek późnym popołudniem o potwierdzeniu 360 nowych zakażeń i śmierci 12 kolejnych zakażonych osób w całym kraju. Aż 288 wykrytych w ostatnich godzinach przypadków to osoby z woj. śląskiego.

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że to przede wszystkim pracownicy pięciu kopalń, w których pojawiły się ogniska koronawirusa. Ze względu na proces weryfikacji danych osobowych przez poszczególne zakłady górnicze, dokładne informacje dotyczące liczby zakażonych mają przekazywać spółki węglowe: Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa i Węglokoks - poinformowano w komunikacie.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 19, do 1163 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju, przypominając, że od piątku dobowe bilanse mówiły o 9-12 zmarłych.

Jak doprecyzował resort, od poniedziałku liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zwiększyła się o 234. Podczas wcześniejszej doby wynosiła 98.

W sumie do wtorku w Portugalii zanotowano 27913 zakażeń. Wśród zainfekowanych pacjentów jedynie 709 przebywa obecnie w szpitalach. Dotychczas wyzdrowiało 3013 osób, z których 464 w ciągu ostatniej doby.

Od poniedziałku najwyższy wzrost infekcji zanotowano w aglomeracji Lizbony. W tej części kraju podczas ostatnich 24 godzin wystąpiło ponad 70 proc. ze wszystkich zakażeń na terenie kraju.

Epidemia koronawirusa uwypukliła i pogorszyła już wcześniej występujący problem dotyczący dostaw ważnych lekarstw w Europie. Unijni ministrowie zdrowia zgodzili się we wtorek, że muszą współpracować, by zapewnić dostęp do medykamentów.

- Pandemia koronawirusa pokazała nam bardziej niż kiedykolwiek, że musimy opracować nową strategię farmaceutyczną UE, aby zapewnić przystępność cenową, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dostaw. Musimy mieć możliwości produkcji leków w UE i zapewniać obywatelom i szpitalom dostęp do podstawowych leków przez cały czas - podkreśliła we wtorek unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.

KE przekazała na początku kwietnia krajom UE rekomendacje w sprawie dostępu do leków podczas pandemii koronawirusa. Zaproponowała m.in. wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży leków, w przypadku których istnieje ryzyko niedoborów.

Jak poinformowała we wtorkowym komunikacie chorwacka prezydencja zarówno Kiriakidu, jak i szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zwracali uwagę na znaczenie wczesnego wykrywania niedoborów i zwiększonej produkcji w UE, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw leków na rynku wewnętrznym.

348 osób zmarło na Covid-19 w ciągu ostatniej doby we Francji; bilans ofiar śmiertelnych ponownie rośnie - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. W sumie z powodu koronawirusa zmarło 26991 osób, a Francja stała się czwartym krajem pod względem liczby ofiar.

Do 2542 zmalała liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii. W okresie szczytowym, 8 kwietnia, było to 7148 osób. W szpitalach pozostaje 21595 osób, w poniedziałek było 22284.

Francja stała się czwartym krajem pod względem liczby ofiar, wyprzedziła Hiszpanie i znalazła się za USA, Wielką Brytanią i Włochami. 

Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział we wtorek najwyższą ostrożność przed podjęciem decyzji o otwarciu granic. Porozumienie w sprawie zamknięcia granic Kanady z USA kończy się w przyszłym tygodniu.

- Priorytetem jest bezpieczeństwo Kanadyjczyków - podkreślił Trudeau, którego dziennikarze wielokrotnie pytali na konferencji prasowej o decyzje w sprawie otwarcia granic z USA. W ostatnich dniach wicepremier Chrystia Freeland wspominała o toczących się rozmowach w sprawie zwiększonego ruchu na granicy w konsekwencji luzowania restrykcji tak w Kanadzie, jak w USA. Jednak premierzy Kolumbii Brytyjskiej i Ontario zaznaczyli, że są przeciwni otwieraniu granic.

- Będziemy bardzo ostrożni przed przywróceniem jakiegokolwiek ruchu międzynarodowego - powiedział Trudeau, dodając, że rozmowy Kanady z USA są jak zwykle "bardzo konstruktywne". - Zapobieganie rozszerzaniu się zakażeń z zewnątrz Kanady na teren Kanady, kiedy już uzyskamy kontrolę nad zakażeniami w Kanadzie, będzie najistotniejszą częścią ochrony przed drugą falą zachorowań, która mogłaby być tak poważna jak obecna, albo nawet groźniejsza - dodał premier.

Granicę Kanady z USA zamknięto dla "nie niezbędnego" ruchu 16 marca br., 18 kwietnia Kanada i USA uzgodniły przedłużenie porozumienia do 21 maja br., z dalszymi gwarancjami przepływu niezbędnych dóbr i usług. Przed kwietniowymi uzgodnieniami prezydent USA Donald Trump mówił, że granica USA i Kanady będzie jedną z tych, gdzie obostrzenia zostaną najwcześniej złagodzone.

Wicepremier Rosji Tatiana Golikowa zaprzeczyła we wtorek ocenom dziennika "Financial Times", którego zdaniem zgonów z powodu Covid-19 w Rosji może być o 70 proc. więcej niż wykazują statystyki. Rosja nie manipulowała danymi o epidemii - zapewniła wicepremier.

- Dane, które przytaczałam wczoraj na spotkaniu z prezydentem (Władimirem Putinem) o tym, że śmiertelność w Rosji jest 7,6 raza niższa niż ogółem na świecie, takie właśnie są. Nigdy nie manipulowaliśmy oficjalnymi statystykami - powiedziała Golikowa na briefingu dla prasy.

Wicepremier, która stoi na czele sztabu rządowego powołanego do walki z epidemią, zapewniła, że w Moskwie wskaźnik ten jest niższy od światowego o 6,8 raza. Zapowiedziała także, że w maju opublikowane zostaną najnowsze statystyki śmiertelności w Rosji, publikowane co miesiąc. Dane te będą dotyczyć zgonów w kwietniu.

Kanadyjski rząd wypłaci siedmu milionom emerytów dodatkowe świadczenie, od 300 do 500 dolarów kanadyjskich (900-1500 zł) - poinformował we wtorek premier Justin Trudeau. Podkreślił, że pozwoli to zrekompensować niektóre wydatki związane z pandemią.

Cała kwota pomocy to 2,5 mld dolarów kanadyjskich (CAD). Emeryci dostaną różne sumy w zależności od rodzaju otrzymywanych już świadczeń.

- To pomoc krótkoterminowa - powiedział premier. Wskazał, że w przyszłości, jeśli będzie taka konieczność, rząd będzie rozważał dalsze formy pomocy. Wcześniej we wtorek minister ds. seniorów Deb Schulte powiedziała, że choć nie są to wielkie kwoty, to jednak mają one znaczenie. Rządowy komunikat poinformował, że wypłata nie będzie opodatkowana.

We Włoszech ostatniej doby zmarły 172 osoby zakażone koronawirusem - poinformowała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wynosi 30911. Sytuacja ulega dalszej poprawie.

Według oficjalnych danych OC w tej chwili w całym kraju zakażonych koronawirusem jest 81 tys. osób. Jest ich mniej o 1200 w porównaniu z poprzednim dniem. 83 proc. chorych przebywa w domowej izolacji.

Liczba potwierdzonych przypadków infekcji od początku epidemii wzrosła do 221 tysięcy. Zanotowano ponad 1400 nowych zakażeń.

Jest już 109 tys. wyleczonych. Od poniedziałku do zdrowia powróciło następnych około 2400 osób.

Wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym w dniu ich święta składam wyrazy najwyższego szacunku; życzę zdrowia, siły i wytrwałości, zwłaszcza w tym trudnym czasie - napisał we wtorek na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

We wtorek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, ogłoszony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN), który wpisuje się w Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Liczba nowych przypadków wyniosła we wtorek rano niewiele ponad 30, nie uwzględniając statystyki dotyczącej ognisk zakażeń w kopalniach, a to oznacza, że znoszenie kolejnych obostrzeń jest uzasadnione. To nie tylko oddech dla gospodarki, ale także dla ludzi - stwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Gdybyśmy nie mieli zakażeń w kopalniach, to rano mielibyśmy 31 osób nowych zakażonych. Widzimy zatem, że liczba nowych zakażeń zdecydowanie spada, więc myślę, że to dobry moment, byśmy poluzowali kolejne obostrzenia - oświadczył.

Wiceminister dodał, że za takim ruchem przemawia aspekt ekonomiczny, zdrowotny i psychologiczny. Zwrócił też uwagę na to, że rząd reaguje na bieżąco na sytuację epidemiczną. - Ludzie potrzebują oddechu. Nie można przecież tych wszystkich obostrzeń nadal utrzymywać. Dalsze decyzje oczywiście zależą od tego, czy nie nastąpi kolejna fala zachorowań. Podejmujemy je na bieżąco - zaznaczył.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

360 nowo zdiagnozowanych przypadków koronawirusa stwierdzono we wtorek po południu - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Rano MZ informowało o 235 zakażeniach, co oznacza, że łącznie w ciągu minionej doby stwierdzono 595 nowych zakażeń. To najwyższy bilans dobowy od początku epidemii.

Czytaj więcej: Największa dobowa liczba zakażeń od początku epidemii

W szpitalu jednoimiennym w Zgierzu przyszło na świat kolejne zdrowe dziecko, którego rodzice są zakażeni koronawirusem. Chłopczyk ma na imię Tymon. On i jego mama czują się dobrze - poinformowały służby prasowe marszałka województwa łódzkiego.

- To dowód na to, że cuda się nie zdarzają, ale dzieją. Między innymi dzięki profesjonalnie przygotowanemu personelowi szpitala w Zgierzu - podkreśla marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Tymon to kolejny zdrowy noworodek, dziecko zakażonych koronawirusem rodziców, które przyszło na świat w zgierskim szpitalu. Pierwsza była urodzona pod koniec marca Klara. Dziewczynkę 1 maja rodzice odebrali ze szpitala. Spędziła miesiąc w izolacji.

O 627 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 32 692 - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

627 nowych zgonów to wyraźnie więcej niż było w bilansach z trzech poprzednich dni, co po części jest efektem statystycznym związanym z tym, że w weekendy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonów często odbywa się z opóźnieniem. Od kilku tygodni w danych za weekendy widoczne są spore spadki, które później wyrównywane są w kolejnych dniach. 

LOT Cargo wykona we wtorek 12 maja pierwszy z trzech rejsów medical cargo zaplanowanych do Wuhan - poinformowało we wtorek biuro prasowe Polskich Linii Lotniczych LOT.

Dodano, że operacja ma na celu transport do Polski materiałów ochronnych i sprzętu medycznego z największego ośrodka produkcyjnego w Chinach.

LOT poinformował, że każdy nowy kierunek na mapie połączeń LOT Cargo jest szczegółowo analizowany pod względem operacyjnym i realizowany z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Ministerstwo Zdrowia przypomina:

Ryzyko poważnych powikłań COVID-19 i zgonu z jego powodu jest u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych wyższe, niż oceniano wcześniej, jednak niższe niż w przypadku grypy sezonowej - wynika z pracy, którą publikuje pismo "JAMA Pediatrics".

Ryzyko to rośnie zwłaszcza u młodych pacjentów z chorobami współistniejącymi, ale dzieci zdrowe również mogą ciężko przejść tę infekcję.

- Koncepcja, że COVID-19 oszczędza młodych ludzi, jest po prostu nieprawdziwa. I chociaż dzieci są bardziej narażone na bardzo ciężki przebieg choroby, gdy cierpią na inne schorzenia, włączając w to otyłość, trzeba podkreślić, że dzieci bez chorób przewlekłych również są zagrożone. Rodzice powinni wciąż traktować wirusa poważnie - skomentował współautor pracy prof. Lawrence C. Kleinman z Robert Wood Johnson Medical School na Rutgers University (New Jersey, USA).

Fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Jednoimienny szpital zakaźny w Poznaniu może leczyć pacjentów zakażonych koronawirusem m.in. osoczem ozdrowieńców. Do dyspozycji ma też remdesivir - lek, który wcześniej stosowany był m.in. w walce z wirusem ebola.

Placówka przy ul. Szwajcarskiej to największy w Wielkopolsce szpital wyznaczony do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Lecznica może przyjąć ponad 400 pacjentów.

Jak podkreśliła ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu prof. Iwona Mozer-Lisewska, "w szpitalu stosujemy leczenie w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych". - W tej chwili nie ma jednego skutecznego remedium na COVID-19, cały czas na nie czekamy. Stosujemy więc inne dostępne leki, które wykazują działanie anty SARS-Cov-2. Najnowszym z nich jest remdesivir, amerykański lek, który dotarł do nas w piątek - wskazała.

Mozer-Lisewska zaznaczyła, że poznański szpital jest jednym z zaledwie kilku ośrodków w Polsce, jakie stosują tę terapię. Tłumaczyła również, że nie każdy pacjent hospitalizowany w poznańskim szpitalu może być leczony remdesivirem - wszystko zależy od jego stanu zdrowia.

18 maja w Wenecji Euganejskiej zostanie otwarte wszystko, co możliwe - zapowiedział we wtorek szef władz regionu Luca Zaia. Ostrożniejsze są władze najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii, które decyzję podejmą za kilka dni.

Na spotkaniu z dziennikarzami gubernator Wenecji Euganejskiej odniósł się do poniedziałkowej zapowiedzi rządu, który po rozmowach z regionami ogłosił, że od 18 maja można w kraju otworzyć bary, restauracje, salony fryzjerskie, sklepy. Mówiąc o tych rozmowach, Zaia wyjaśnił: "Przeszła linia, którą proponowaliśmy z innymi kolegami; niech rząd do 18 maja podejmie podstawowe decyzje, standardowe dla wszystkich, a potem upoważni regiony".

- Nasza idea jest taka, by, jeśli będą ku temu przesłanki sanitarne, otworzyć od poniedziałku wszystko, co tylko można - oświadczył gubernator Wenecji Euganejskiej.

Szef władz Lombardii Attilio Fontana zapowiedział zaś, że decyzję w sprawie dalszego odmrażania usług i biznesu podejmie do czwartku. - Najpierw musimy otrzymać wskazówki od rządu - zastrzegł. - Wtedy zestawimy dane epidemiczne i będziemy mieli możliwość dokonania oceny i wyrażenia zgody na otwarcie dalszych sektorów - stwierdził szef Lombardii, najbardziej zaatakowanej przez koronawirusa.

Od 4 maja we Włoszech obowiązuje - w związku z poprawą sytuacji - druga faza otwierania kraju, w której złagodzono część restrykcji i odmrożono dużą część gospodarki. W tym tygodniu oczekiwane są zalecenia rządu dotyczące okresu od 18 maja.

Fot. PAP/EPA/G. NEWS

Trzej policjanci z powiatu górowskiego, którzy pokonali koronawirusa, oddali we wtorek we Wrocławiu swoje osocze, aby pomóc w leczeniu innych chorych na COVID-19 - podało biuro prasowe dolnośląskiej policji.

Podkom. Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji poinformował we wtorek, że trzech funkcjonariuszy pionu prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Górze w związku z pełnioną służbą jakiś czas temu zostało zakażonych koronawirusem.

- Na szczęście wszyscy oni wyzdrowieli. Teraz, chcąc pomóc innym chorym na COVID-19, postanowili oddać swoje osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu - powiedział policjant.

Dodał, że policjanci wrócili już do służby w górowskiej komendzie.

967 nowych zakażeń koronawirusem i siedem kolejnych zgonów odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – wynika z wtorkowego komunikatu ministerstwa zdrowia. Jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku miesiąca.

Rekordowa liczba zarejestrowanych przypadków koronawirusa w ciągu doby wynosiła 973 i została odnotowana 29 kwietnia. Od tygodnia każdej doby przybywa na Białorusi ponad 900 osób z potwierdzonym Sars-CoV-2.

"Według stanu na 12 maja potwierdzono testami 24 873 przypadki Covid-19” - podał resort zdrowia w komunikacie. Poinformował też, że z niedzieli na poniedziałek zmarło siedem osób z koronawirusem, a od początku epidemii 142.

Wyzdrowiały 6 974 osoby. Przeprowadzono 284,4 tys. testów.

Po wykryciu nowych przypadków Covid-19 władze Wuhanu w środkowych Chinach, gdzie wybuchła pandemia, planują 10-dniową kampanię, w ramach której na koronawirusa mają zostać przebadani wszyscy mieszkańcy 11-milionowego miasta - podały we wtorek chińskie media.

Miejski organ nadzorujący walkę z epidemią wydał pilny komunikat, w którym poprosił odpowiednie urzędy w poszczególnych dzielnicach, aby do wtorku przedstawiły plany przebadania wszystkich mieszkańców w ciągu 10 dni - przekazał portal Pengpai Xinwen.

Inicjatywa związana jest z wykryciem w weekend pierwszego nowego skupiska zakażeń koronawirusem w Wuhanie od ponad miesiąca. W sobotę i niedzielę w mieście potwierdzono łącznie sześć nowych przypadków Covid-19.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za wykreśleniem z "tarczy 3.0" wielu przepisów, które w ustawie tej się znalazły, a które - jak oceniła - nie mają związku z epidemią.

Czytaj więcej: Co będzie zawierać Tarcza 3.0? Wykreślono przepisy bez związku z epidemią

Fot. PAP/Leszek Szymański

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przygotował cztery poprawki do projektu ustawy, który przewiduje, że głosowanie w wyborach prezydenckich w 2020 r. będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

Czytaj więcej: Szumowski zgłosił poprawki do projektu PiS. "Najważniejsze jest bezpieczeństwo wyborów"

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Włoski region Emilia-Romania, słynący z wielkich kurortów nadmorskich i bazy hotelowej, chce otworzyć plaże 18 maja. Jak zapewniły we wtorek jego władze, w najbliższych dniach ustalone zostaną wszystkie niezbędne normy sanitarne, jakie będą obowiązywać.

Decyzja ta została ogłoszona dzień po tym, gdy rząd Włoch zgodził się na otwarcie w kraju od 18 maja barów, restauracji i salonów fryzjerskich oraz piękności, a konkretne inicjatywy pozostawił w gestii poszczególnych regionów w zależności od sytuacji epidemicznej.

W komunikacie wydanym przez władze Emilii-Romanii podkreślono, że region ten gotów jest otworzyć od poniedziałku nie tylko lokale gastronomiczne i punkty usługowe, ale także plaże, "zawsze przy poszanowaniu norm bezpieczeństwa". W tych dniach, jak głosi nota, ustalone zostaną wszystkie protokoły bezpieczeństwa sanitarnego, by wznowić zawieszoną dotąd z powodu koronawirusa działalność różnych sektorów.

Na tamtejszym wybrzeżu Adriatyku znajdują się tak popularne miejscowości nadmorskie, jak Rimini, Riccione czy Cattolica z wielokilometrowym pasem plaż. 

Fot. PAP/EPA/EMANUELE VALERI

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, jest zakażony koronawirusem - podała we wtorek rosyjska agencja TASS. Pieskow powiedział tej agencji, że zachorował i przechodzi leczenie.

Czytaj więcej: Rzecznik Putina zakażony koronawirusem. Jest w szpitalu

Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

W Belgii w ciągu ostatniej doby przyjęto do szpitali 43 osoby chore na Covid-19, ale liczba hospitalizowanych z tego powodu pacjentów ciągle spada - jest ich obecnie 2 230. Od poniedziałku zmarło kolejnych 65 ofiar epidemii, łącznie jest ich 8 761.

W ciągu doby odnotowano 34 zgony w szpitalach i 31 w domach opieki; wykryto też 330 nowych infekcji, których w sumie stwierdzono już 53 779. Liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii również spadła o 13 osób, obecnie leczonych jest na nich 465 chorych - poinformowała telewizja VRT. Od 15 marca do domów ze szpitali wróciły 13 732 osoby, które wyzdrowiały z Covid-19.

W Belgii 48 proc. ofiar koronawirusa zmarło w szpitalach, 51 proc. w domach opieki, 0,3 proc. w swoich domach, a 0,4 proc. w innych miejscach. Liczba zgonów w domach opieki obejmuje zarówno potwierdzone (22 proc.), jak i domniemane (78 proc.) zgodny spowodowane Covid-19.

Belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines zapowiedziały we wtorek, że w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa zwolnią 1/4 załogi, czyli około tysiąca osób.

Informacja ta została podana podczas nadzwyczajnego spotkania rady zakładowej krajowego przewoźnika. 10 z 48 samolotów Brussels Airlines ma zostać wycofanych z eksploatacji.

"Wielkość firmy w całości, a co za tym idzie liczba osób, które w niej pracują, zmniejszy się o 25 procent" - podkreśliła spółka w komunikacie przytoczonym przez publicznego nadawcę VRT.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej - pisze portal Bloomberg. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano 16,5 tys. testów na obecność koronawirusa. 

Unia Europejska przeznaczy 117 mln euro na leczenie i diagnostykę koronawirusa - poinformowała we wtorek Komisja Europejska, ogłaszając wybór ośmiu projektów badawczych, na które przeznaczone zostaną te środki.

W obchodzony we wtorek Światowy Dzień Pielęgniarki papież Franciszek podziękował całemu personelowi na świecie za "służbę dla ludzkości". W specjalnym orędziu wyraził uznanie dla poświęcenia i odwagi pielęgniarek oraz pielęgniarzy podczas pandemii koronawirusa.

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu wkrótce rozpocznie leczenie chorych na COVID-19 osoczem krwi osób, które pokonały koronawirusa. Zgodę na wdrożenie nowatorskiej terapii wydała komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej – podał we wtorek bytomski magistrat.

Ruch graniczny i powroty rodaków do Polski były jednymi z tematów posiedzenia sztabu kryzysowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - poinformowało we wtorek MSZ. W posiedzeniu wziął udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz i wiceministrowie resortu.

W Federacji Rosyjskiej liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła we wtorek 232 243, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 10 899 nowych przypadków. Tym samym Rosja znalazła się na drugim miejscu na świecie, za USA, pod względem liczby zachorowań.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podał wstępną datę otwarcia salonów fryzjerskich. 

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ.

Rośnie liczba zakażonych na Śląsku. Nie żyje kolejnych 16 osób zakażonych koronawirusem. 

Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce już ponad 5,5 miliona razy sprawdzaliśmy osoby skierowane na kwarantannę – poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że tylko ostatniej doby policjanci sprawdzili 87 856 osób poddanych kwarantannie.

 

Stoją państwo w pierwszym szeregu walki o życie i zdrowie nas wszystkich; myślimy i mówimy o państwu jako o naszych bohaterach - podkreślają prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w spocie przygotowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory z COVID-19 wyzdrowiało w Polsce 6131 osób. 

Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 375 przypadków zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na Covid-19 zmarło - poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju. Łączny bilans zainfekowanych wzrósł do 16 023, a zgonów do 425. 3373 osoby wyzdrowiały.

Czworo chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. Jest to najniższy przyrost liczby zgonów od ponad miesiąca.

108 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Meksyku w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek wieczorem lokalnego czasu meksykański resort zdrowia. Obecność wirusa zdiagnozowano też u 1305 kolejnych pacjentów, przez co liczba zainfekowanych w kraju przekroczyła 36 tys.

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 8721 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1779 jednostek sprzętu - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

116 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w kraju wzrosła do 7533. Odnotowano 933 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Pięć osób - pacjentów szpitala w Petersburgu, gdzie leczeni są chorzy z koronawirusem - zginęło w pożarze, który wybuchł we wtorek rano w tej placówce medycznej. Pacjenci byli podłączeni do respiratorów, pożar wybuchł na oddziale reanimacji.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

396 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Brazylii - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia. Wirusa wykryto też u 5 632 nowych pacjentów. Całkowity bilans to 11 519 zgonów i 168 tys. infekcji.

W USA drastycznie spadła liczba osób diagnozowanych pod kątem udaru mózgu. Według specjalistów, pacjenci po prostu nie zgłaszają się do szpitali, a to stwarza dla chorych ogromne zagrożenie.

W amerykańskich szpitalach liczba pacjentów z podejrzeniem udaru spadła w czasie epidemii prawie aż o 40 proc. - donoszą naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis.

W związku z pandemią koronawirusa władze niektórych hiszpańskich kurortów zapowiedziały, że wprowadzą restrykcje dotyczące korzystania z plaż. W kilku gminach pojawił się już plan podziału urlopowiczów na grupy wiekowe i wypoczywania w sektorach.

Jedną z gmin, w których podczas tegorocznych wakacji odpoczynek będzie możliwy z podziałem na grupy wiekowe, będzie Lloret de Mar w prowincji Gerona, w północno-wschodniej części kraju.

Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.

Jak wynika z badania "KoronaBilans MŚP", blisko połowa (49,3 proc.) przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą. Na drugim biegunie jest 24,6 proc. firm. Badanie pokazuje, że im większe przedsiębiorstwo - tym mniejsze problemy ekonomiczne.

Grupa 12 osób otrzymała 23 kwietnia dawkę potencjalnej szczepionki na COVID-19 w ramach badania klinicznego prowadzonego w Niemczech. Po akceptacji organów regulacyjnych w USA, również tam w ostatnich dniach rozpoczęto badanie kliniczne - mówi prezes Zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Hryniewiecka-Firlej informuje, że w badaniu - w części prowadzonej w Niemczech - uczestniczyć będzie ok. 200 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat. W badaniu amerykańskim uczestniczyć będzie 360 zdrowych osób w dwóch kohortach wiekowych: od 18-55 i 65-85 lat.

W związku z pandemią koronawirusa władze niektórych hiszpańskich kurortów zapowiedziały, że wprowadzą restrykcje dotyczące korzystania z plaż. W kilku gminach pojawił się już plan podziału urlopowiczów na grupy wiekowe i wypoczywania w sektorach.

Jedną z gmin, w których podczas tegorocznych wakacji odpoczynek będzie możliwy z podziałem na grupy wiekowe, będzie Lloret de Mar w prowincji Gerona, w północno-wschodniej części kraju.

Samorządowcy z katalońskiej gminy zamierzają podzielić lokalne plaże na trzy części: dla osób od 18. do 65. roku życia, dla seniorów, a także dla dzieci znajdujących się pod opieką rodziców.

Epidemia koronawirusa zatrzymała rozwój polskiej branży meblarskiej. Ograniczenia najmocniej uderzyły w mikroprzedsiębiorców; blisko 85 proc. dłużników z tej branży to jednoosobowe firmy - wynika z informacji z Krajowego Rejestru Długów.

KRD podaje, że Polska kończyła rok 2019 jako lider sprzedaży mebli w Europie. Według oficjalnych danych Eurostatu wartość naszego eksportu wyniosła ponad 46 mld zł. Prognozy na 2020 rok były jeszcze lepsze, ale sytuacja zmieniła się w wyniku wybuchu epidemii koronawirusa.

Jak zauważono w raporcie, większość producentów mebli w Polsce to mikrofirmy. Według publikacji B+R Studio w 2019 r. odsetek ten wyniósł ponad 94 proc. (27 tys. 790 z 29 tys. 456) wszystkich przedsiębiorców w branży. Natomiast w bazie KRD jest 2 tys. 924 dłużników z branży meblarskiej, których zadłużenie na koniec kwietnia wynosiło 89,5 mln zł.

Blisko 85 proc. wszystkich dłużników (2461) to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Ich zaległości sięgają 68,44 mln zł - poinformowano.

Kobieta w metrze w Kantonie na tle plakatu propagandowego przedstawiającego pracowników służby zdrowia opiekujących się pacjentem (prowincja Guangdong, Chiny). Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Władze w Chinach podjęły działania w celu promowania sposobu, w jaki rząd poradził sobie z epidemią koronawirusa i podjął działania w celu ożywienia gospodarki, która została w dużej mierze zamknięta na ponad dwa miesiące.

Pogarszające się stosunki z Zachodem, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi, zapewne będą głównymi tematami na zbliżającym się kongresie chińskiej partii (22 maja). 

18 maja we Włoszech zostaną otwarte bary, restauracje, zakłady fryzjerskie i salony piękności - zdecydował w poniedziałek rząd. W najbliższych dniach Rada Ministrów przedstawi szczegółowe wskazówki dotyczące wymogów sanitarnych, jakie trzeba będzie spełnić.

Decyzja ta jest rezultatem rozmów rządu i władz regionów kraju, które od następnego poniedziałku będą mogły same decydować o odmrażaniu kolejnych sektorów biznesu.

Każdy, kto wchodzi do Zachodniego Skrzydła Białego Domu, ma obowiązek noszenia maseczki ochronnej - podały w poniedziałek amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji.

Nowa zasada ma ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i zapewniać bezpieczeństwo prezydentowi. Maseczkę zdjąć można jedynie przy pracy przy swoim biurku w Zachodnim Skrzydle.

830 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To drugi dzień z rzędu z mniej niż tysiącem zgonów na Covid-19.

Poprzedniej doby odnotowano 776 zgonów. Był to najniższy 24-godzinny przyrost od marca. Wcześniej od 1 kwietnia nie było w USA dnia z liczbą ofiar śmiertelnych mniejszą niż tysiąc.

Plaże w Naples na Florydzie otwarto przed tygodniem. Cieszyły się dużą popularnością, ale wiele osób nie stosowało się do wytycznych mających na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii. Lokalne władze ponownie je więc zamknęły.

Decyzję władz radny Naples Gary Price uzasadnia tym, że na plażach gromadziło się zbyt wielu ludzi. Zachowywanie od siebie wymaganego dystansu ok. dwóch metrów było jego zdaniem niemożliwe. Plaże więc w weekend, na tydzień po ich otwarciu, ponownie zamknięto. Sprawę w poniedziałek opisują amerykańskie media.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie