Ponad 200 nowych zakażonych na Śląsku w poniedziałek. Koronawirus - najnowsze dane

Polska
Ponad 200 nowych zakażonych na Śląsku w poniedziałek. Koronawirus - najnowsze dane
PAP/Andrzej Grygiel
Kolejne potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na Śląsku

Mamy 120 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 8 osób zakażonych Covid-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek po południu. W sumie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 16 326 tys. osób. Łącznie zmarło 811 osób. Najwięcej przypadków zakażeń odnotowano w poniedziałek na Śląsku - 213.

"Mamy 120 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (71), mazowieckiego (17), łódzkiego (10), małopolskiego (10), dolnośląskiego (6), lubelskiego (4) i wielkopolskiego (2)" - poinformowało MZ.

 

Oznacza to, że w poniedziałek tylko na Śląsku odnotowano 213 przypadków zakażenia koronawirusem.

 

 

Jednocześnie ministerstwo poinformowało o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 87-K Poznań, 65-M Gdańsk, 77-K Kędzierzyn-Koźle, 89-K Kędzierzyn-Koźle (mieszkanka woj. śląskiego), 86-K Bolesławiec, 72-M, 87-K, 73-M Nowogrodziec. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

 


W poniedziałek rano MZ informowało 210 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnych 3 osób.

 

ZOBACZ: Ponad 16 tys. zakażonych koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków na Śląsku

 

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w niedzielę 10 maja w szpitalach przebywało 2598 osób. Z kolei kwarantanną objęte było 97 tys. 2 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 17 tys. 51. Wyzdrowiało 5816 chorych na Covid-19.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia odpowiadał na pytania widzów. "Wszystko o koronawirusie" w Polsat News

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie