Dziewczynka we włocławskim Oknie Życia. Przy dziecku był list

Polska
Dziewczynka we włocławskim Oknie Życia. Przy dziecku był list
Polsat News
W Polsce działa dziś kilkadziesiąt Okien Życia

Trzymiesięcznego niemowlaka i list znalazły w niedzielę w Oknie Życia siostry zakonne z Włocławka. Na zostawionej przy maluchu kartce była informacja, że dziewczynka ma na imię Weronika, ma trzy miesiące i jest nakarmiona. Kilka dni temu dziecko znaleziono także w warszawskim Oknie Życia.

W niedzielę ok. godz. 14.00 w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi włączył się alarm, oznaczający, że w Oknie Życia pozostawiono dziecko.

 

Trzymiesięczna dziewczynka

 

Była to dziewczynka, przy której znaleziono list z informacją, że dziecko ma na imię Weronika, ma trzy miesiące i jest nakarmione.

 

Według relacji sióstr, dziewczynka w momencie odnalezienia była bardzo spokojna. Zgodnie z procedurą, na miejsce zostały wezwane policja i pogotowie. Siostry powiadomiły też Ośrodek Adopcyjny w Toruniu.

 

ZOBACZ: Dziewczynka we włocławskim Oknie Życia

 

Obecnie dziewczynka przebywa w szpitalu, gdzie przechodzi standardowe badania.

 

Jest to trzecie dziecko znalezione we włocławskim Oknie Życia.

 

Włocławskie Okno Życia powstało w 2011 r. jako inicjatywa związana z obchodami jubileuszu 600-lecia konsekracji włocławskiej katedry. 

 

Kilkudniowy chłopiec

 

Kilka dni wcześniej - 7 maja - o godz. 12.20 w Oknie Życia prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej w Warszawie znaleziono chłopca. Dziecko miało wówczas kilka dni. Jak poinformowały siostry, nie było przy nim żadnej karteczki.

 

ZOBACZ: Mały Kubuś znaleziony w warszawskim oknie życia. Przy dziecku była wiadomość od matki

 

Znaleziony w czwartek chłopiec to 17. dziecko Oknie Życia przy ul. Hożej w Warszawie, które powstało pod koniec 2008 roku z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza. Działa pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

 

Okna Życia w Polsce

 

Okno Życia to specjalnie dostosowane miejsce, w którym można pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia oraz bez ponoszenia konsekwencji karnych.

 

ZOBACZ: Matce, która zostawiła dziecko w "oknie życia", nie grozi odpowiedzialność karna

 

Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w Krakowie przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej w marcu 2006 roku. Znajduje się w działającym od 1978 r. Domu Samotnej Matki. W całym kraju działa dziś kilkadziesiąt Okien Życia.

pgo/ KAI, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie