Mały Kubuś znaleziony w warszawskim oknie życia. Przy dziecku była wiadomość od matki

Polska
Mały Kubuś znaleziony w warszawskim oknie życia. Przy dziecku była wiadomość od matki
Zdj. ilustracyjne/Polsat News

We wtorek w warszawskim oknie życia przy ul. Hożej znaleziono dziecko. Chłopczyk miał przy sobie kartkę z informacją, że ma na imię Kubuś - poinformowała s. Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które opiekują się oknem życia.

Jak zaznaczyła s. Barbara, dziecko zostało znalezione około godz. 13. - Byłyśmy zdziwione, że w ciągu dnia, bo zwykle dzieci pozostawiane są wieczorem albo w nocy - wyjaśniła.

 

Dodała, że przy dziecku siostry znalazły karteczkę z informacją, że chłopiec ma na imię Kubuś, urodził się 5 maja, jest zdrowy i ma wszystkie szczepienia. - Matka napisała, że bardzo żałuje, że musi podjąć taką decyzję, ale nie ma innego wyjścia - podkreśliła s. Barbara.

 

Poinformowała, że zgodnie z procedurami zakonnice zawiadomiły policję i pogotowie, po czym dziecko zostało przetransportowane do szpitala przy ul. Madalińskiego, gdzie zostanie gruntownie przebadane. S. Barbara poinformowała, że to 16 dziecko znalezione w tym oknie życia.

 

"Wszystko wskazuje na to, że była to decyzja matki dziecka" 

 

- W chwili, kiedy matka zostawia dziecko w oknie życia, zrzeka się wszelkich praw rodzicielskich i nie jest ścigana przez prawo. W tej chwili trwa śledztwo, czy matka nie została przez kogoś zmuszona do tego, by zostawić dziecko. Jednak w tym wypadku - w związku z tym, że zostawiła list - wszystko wskazuje na to, że była to jej decyzja - oceniła s. Barbara.

 

Podkreśliła, że najprawdopodobniej dziecko trafi do adopcji już po 4-5 tygodniach od pozostawienia go w oknie życia. Do tego czasu będzie przebywało w ośrodku preadopcyjnym.

 

Okno życia to specjalnie dostosowane miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okno życia przy klasztorze sióstr franciszkanek Rodziny Maryi znajduje się przy ul. Hożej 53. Siostry pełnią nieustanny dyżur w tym miejscu. Poświęcił je 6 grudnia 2008 roku abp Kazimierz Nycz; było to wówczas drugie w kraju takie miejsce.

 

Pierwsze okno życia w Polsce zostało otwarte w Krakowie przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej w marcu 2006 roku. Znajduje się w działającym od 1978 r. Domu Samotnej Matki.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie