Obliczysz ryzyko śmierci na Covid-19. Polscy naukowcy opracowali kalkulator

Polska
Obliczysz ryzyko śmierci na Covid-19. Polscy naukowcy opracowali kalkulator
PAP/EPA/Leon Neal / POOL
Rachunek uwzględnia wiek i płeć danej osoby oraz informacje dotyczące czterech podstawowych typów chorób

Naukowcy z Trójmiasta związani z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni opracowali prosty kalkulator ryzyka śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Przelicznik uwzględnia wiek, płeć danej osoby oraz cztery kluczowe typy chorób współistniejących.

O opracowaniu kalkulatora poinformowała w komunikacie Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) w Gdyni.

 

ZOBACZ: Maseczka zabija wirusy. Opracowali ją polscy naukowcy

 

Kalkulator stworzył związany z PPNT zespół naukowców, w tym lekarzy i epidemiologów. Przelicznik dostępny jest online pod tym adresem.

 

Rachunek uwzględnia wiek i płeć danej osoby oraz informacje dotyczące czterech podstawowych typów chorób, które - według aktualnej wiedzy - w szczególny sposób podwyższają ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Są to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, nowotwory oraz choroby sercowo-naczyniowe.

 

Kluczowe znaczenie długofalowego stylu życia

 

- Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny: najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych Covid-19 - powiedział główny twórca kalkulatora dr hab. n. med. Piotr Bandosz, cytowany w przekazanym komunikacie.

 

Jego zdaniem największą wartością kalkulatora jest to, że wykazuje kluczowe znaczenie aktualnej kondycji zdrowotnej wynikającej ze stylu życia i chorób.

 

ZOBACZ: Lekarze wskazują nowe objawy zakażenia koronawirusem

 

- Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych - zauważył prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej oraz przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

 

Będzie nowatorska aplikacja zdrowotna

 

Malara-Świtońska przypomniała, że przy PPNT od dłuższego czasu pracuje zespół naukowców przygotowujących "nowatorską aplikację zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu jej użytkownikom". Dodała, że zespół ten na bieżąco bada m.in. publikacje naukowe i dane dotyczące COVID-19.

 

Malara-Świtońska wyjaśniła też, że w skład zespołu Vika, który działa w Gdyni od 2019 r., wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy. Podkreśliła, że zespół powołało do życia trzech ekspertów: Łukasz Osowski - współtwórca syntezatora mowy Ivona, Tomasz Noiński - współtwórca asystenta głosowego Alexa Amazon oraz dr n.med. Piotr Wiśniewski - pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

- Swoje wyzwanie sformułowali bardzo prosto: "Milion lat zdrowia więcej w Polsce". Wraz z zespołem opracowują aplikację zdrowotną Vika, z pomocą której chcą ten cel urzeczywistnić - poinformowała w komunikacie Malara-Świtońska. 

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie