#ZaczynamOdSiebie: Bartosz Kurek uprzątnął śmieci z nielegalnego wysypiska w Wilamach

Polska
#ZaczynamOdSiebie: Bartosz Kurek uprzątnął śmieci z nielegalnego wysypiska w Wilamach
Polsat News
Bartosz Kurek odkrył nielegalne wysypisko śmieci, odpady zostały zebrane w ramach akcji #ZaczynamOdSiebie.

Bartosz Kurek, autor podcastu Stowarzyszenia Program Czysta Polska, odwiedził wieś Wilamy na Mazowszu. W miejscowości zamieszkałej przez 200 osób dziennikarz Polsat News odkrył nielegalne wysypisko śmieci. W zaroślach wyrzucono pozostałości samochodu, worki z posegregowanymi śmieciami z aluminium i plastiku oraz... stłuczoną muszlę klozetową, zużyte opony i dziurawe miski.

- Mimo, że jest ustawa, mimo, że są przepisy śmieci nadal są wyrzucane - powiedział Bartosz Kurek. Dziennikarz zebrał wyrzucone nielegalnie śmieci do worków.

 

Jak powiedział reporter Polsat News, każdy może pomóc sprzątać takie miejsca, ale w wielu z nich musi pomóc samorząd. Ze względu na ilość zalegających w niektórych miejscach śmieci może się okazać, że mieszkańcy sami ich nie usuną.

 

- Gdyby każdy raz na jakiś czas, wybierając się na spacer, zebrał ten worek śmieci, to sytuacja szybko uległaby zmianie - powiedział Bartosz Kurek.

 

Podcast dla Czystej Polski

 

Stowarzyszenie Program Czysta Polska uruchomiło w ramach działań edukacyjnych podcast autorstwa Bartosza Kurka. Dziennikarz Polsat News i "Wydarzeń" rozmawia w nim z ekspertami w dziedzinie ekologii m.in. o tym jak lokalne działania mogą wpływać na poprawę jakości otaczającego nas środowisko. W pierwszych odcinkach podcastów wzięli udział:

  • Mirosław Proppe, Prezes Fundacji WWF Polska, który opowiada jak i od czego zacząć sprzątanie świata;
  • dr Tomasz Wojciechowski, ekolog z Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Prezes Spółki GWDA zarządzającej kompostownią i oczyszczalnią ścieków Miasta Piły, który tłumaczy jak poprawnie segregować śmieci oraz jakie błędy w tym zakresie najczęściej popełniają ludzie.

- Tematyka ekologiczna jest mi bliska od lat. Moim marzeniem jest stworzenie domu samowystarczalnego energetycznie. Ciągle uczę się jak dbać o środowisko i uznałem, że do nauki zaprosić warto innych i skorzystać z wiedzy ludzi, którzy są w tej dziedzinie ekspertami. Podcast to świetne rozwiązanie dla wszystkich - mówi Bartosz Kurek.

 

- Śmieci i problemów z ochroną przyrody jest tak dużo, że ktoś musi nam pokazywać jak i gdzie zacząć. Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Dla mnie i mojej rodziny była nim decyzja o tym by uprzątnąć naszą najbliższą okolicę. To uczy pokory i uświadamia jak bardzo dewastujemy otoczenie - wyjaśnił dziennikarz.

 

O ekologi w Anchor, Spotify i Google

 

Bartosz Kurek związany jest z Telewizją Polsat od 2008 roku. Prowadzi m.in. flagowy serwis informacyjny stacji - "Wydarzenia". Na antenie Polsatu i Polsatu News był wieloletnim gospodarzem porannego pasma "Nowy dzień z Polsat News". Jako korespondent stacji relacjonował wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku, Forum Ekonomiczne Davos 2009, a także Kryzys gazowy w 2009 roku z Brukseli. Bartosz Kurek karierę dziennikarską rozpoczynał w radiu RMF Classic, następnie był reporterem stacji TV Biznes. Z wykształcenia jest politologiem. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. Był również stypendystą fundacji Charlesa Merrilla JR. Temat ekologii jest mu bardzo bliski. Regularnie organizuje sprzątanie dzikich wysypisk śmieci w swojej miejscowości angażując do tego całą lokalną społeczność.

 

ZOBACZ: Powstało Stowarzyszenie Program Czysta Polska. "Włączmy ekologiczne myślenie"

 

Stowarzyszenie Program Czysta Polska zostało powołane przez Zygmunta Solorza oraz firmy i osoby z nim współpracujące. Misją Stowarzyszenia jest inicjowanie zmian, edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią, ochroną środowiska i poprawą jakości życia. Grupa Polsat udostępnia swoje media do nagłaśniania i promowania najważniejszych akcji i tematów związanych z ekologią. Kanały telewizyjne Grupy stanowią  forum do dyskusji oraz miejsce spotkań autorytetów i ekspertów z zakresu medycyny, ochrony środowiska, energii i innych dziedzin związanych z szeroko pojętą ekologią.

 

Podcast jest dostępny na wszystkich popularnych serwisach podcastowych jak Anchor, Spotify czy Google.

red/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie