Ustawa ws. głosowania korespondencyjnego. Jest decyzja prezydenta

Polska
Ustawa ws. głosowania korespondencyjnego. Jest decyzja prezydenta
Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP
Prezydent podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

- Prezydent podpisał ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia z inicjatywy PiS. Przewiduje, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne.

 

Ustawa została w piątek wieczorem opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że wejdzie w życie w sobotę.

 

ZOBACZ: "Liderzy Lewicy mieli rację, a ja się myliłem". Kwaśniewski o propozycji Gowina

 

W czwartek rano Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec tej ustawy. Dzień wcześniej ogłoszono, że PiS i Porozumienie przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano "po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

 

PKW w oświadczeniu w czwartek poinformowała, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć i nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie