"Liderzy Lewicy mieli rację, a ja się myliłem". Kwaśniewski o propozycji Gowina

Polska
"Liderzy Lewicy mieli rację, a ja się myliłem". Kwaśniewski o propozycji Gowina
Polsat News
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Gościu Wydarzeń"

- Lewica nie podjęła rozmów z Jarosławem Gowinem i muszę powiedzieć, że miała rację - powiedział w "Gościu Wydarzeń" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który zachęcał wcześniej polityków opozycji do podjęcia dialogu z liderem Porozumienia. Ocenił też, że kończąc debatę kandydatów na prezydenta, Andrzej Duda nie wiedział, że wyborów 10 maja nie będzie i "to pokazuje jego miejsce w szeregu"

Bogdan Rymanowski zapytał Aleksandra Kwaśniewskiego w "Gościu Wydarzeń" o to, który z liderów Zjednoczonej Prawicy zyskał najwięcej na kompromisie ws. wyborów. - Polska straciła. Myślę, że ich osobiste samopoczucie jest mniej ważne. Polska demokracja jest w kryzysie - ocenił były prezydent.

 

ZOBACZ: KO złoży własny projekt ws. wyborów. Znamy szczegóły

 

Jak przyznał, gdyby oglądał film politycznej fikcji przedstawiający obecną sytuację w Polsce, uznałby to za "nawet interesujące". - Ale to przecież nie jest film, to rzeczywista Polska roku 2020 - podkreślił.

 

- To, co się wydarzyło w ostatnich dniach, osłabia prezydenta. Prezydent uczestniczył w jednej debacie kandydatów, a w tym czasie odbywają się negocjacje Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. On nie wiedział kończąc tę debatę, że wyborów 10 maja nie będzie. To pokazuje jego miejsce w szeregu - powiedział Kwaśniewski.

 

WIDEO: Aleksander Kwaśniewski w "Gościu Wydarzeń"

  

 

"Lepiej znają Gowina i Kaczyńskiego"

 

Przeciwny organizowaniu wyborów 10 maja był były wicepremier Jarosław Gowin. Proponował on opozycji zmianę konstytucji polegającą na wydłużeniu kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata. Urzędujący prezydent nie miałby wówczas możliwości ubiegania się o reelekcję.

 

Aleksander Kwaśniewski przed miesiącem zachęcał opozycję w "Wydarzeniach i Opiniach", by siadła do rozmów z liderem Porozumienia. - Czarzasty powiedział od razu, że nie chce rozmawiać. Ja bym namawiał do rozmawiania. Argument, który jest wypowiedziany, ale za mało traktowany dla wszystkich to skąd wiemy, czy jesienią będzie już wszystko w porządku. Nie wiemy, kiedy epidemia się skończy. Wszystko jest lepszym scenariuszem niż robienie wyborów 10 maja - mówił były prezydent.

 

ZOBACZ: Kwaśniewski o pomyśle Gowina: namawiałbym, żeby rozmawiać o wydłużeniu kadencji prezydenta do 7 lat

 

W piątkowym "Gościu Wydarzeń" Kwaśniewski przyznał, że to liderzy Lewicy mieli rację. - To ja się myliłem i muszę powiedzieć, że liderzy Lewicy, którzy nie ufali ani Jarosławowi Gowinowi, ani Jarosławowi Kaczyńskiemu, jak widać mieli rację, lepiej znali tych ludzi - powiedział.

 

Kompromis Gowina z Kaczyńskim uznał za rozwiązanie "najgorsze z możliwych". - Całkowicie niekonstytucyjne, niejasne, upokarzające dla wyborców, których się ma za pionki na planszy, upokarzające dla Sądu Najwyższego - mówił.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie