Koncert Kasi Kowalskiej. Urząd miasta odwołał się od decyzji sanepidu

Polska
Koncert Kasi Kowalskiej. Urząd miasta odwołał się od decyzji sanepidu
PAP/Leszek Szymański
Kasia Kowalska zagrała 2 maja w Ciechanowie w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami"

Urząd Miasta Ciechanowa (woj. mazowieckie) odwołał się od decyzji powiatowego inspektora sanitarnego, który nałożył na niego karę 30 tys. zł w ramach postępowania administracyjnego w sprawie organizacji cyklu "Koncertowanie pod blokami". W odwołaniu wskazano m.in. na wadliwe ustalenie organizatora.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie nałożył na tamtejszy Urząd Miasta karę 30 tys. zł decyzją z 5 maja. Dotyczyła ona nieprzestrzegania zakazu organizowania zgromadzeń w czasie epidemii koronawirusa w odniesieniu do koncertu, który odbył się tam 2 maja w ramach cyklu wydarzeń muzycznych "Koncertowanie pod blokami".

 

ZOBACZ: Tłumy na koncercie Kasi Kowalskiej w Ciechanowie. Mimo epidemii

 

Po decyzji powiatowego inspektora sanitarnego ciechanowski Urząd Miasta zapowiedział, że złoży odwołanie. Już wtedy argumentował m.in., iż sanepid wadliwie ustalił organizatora, którym była odrębna jednostka.

 

"Odwołanie dotarło"

 

W piątek dyrektor ciechanowskiego sanepidu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Wiesława Krawczyk poinformowała, że wpłynęło tam odwołanie Urzędu Miasta od decyzji o nałożonej karze i zostanie ono przekazane do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. - Odwołanie dotarło. Będziemy je przekazywać do rozpatrzenia do wojewódzkiego inspektora sanitarnego - powiedziała szefowa ciechanowskiego sanepidu.

 

Krawczyk przyznała, że odwołanie uzasadniono m.in. tym, iż w decyzji o karze administracyjnej nałożonej na Urząd Miasta Ciechanowa niewłaściwie wskazano organizatora cyklu "Koncertowanie pod blokami". Dodała, że w odwołaniu nie podano wyraźnie podmiotu, który byłby odpowiedzialny za organizację.

 

Jak wyjaśniła szefowa ciechanowskiego sanepidu, w decyzji z 5 maja o wymierzeniu kary administracyjnej wskazano odpowiedzialność osoby prawnej, jaką jest gmina miejska Ciechanów w oparciu m.in. o regulaminy i statut gminy, w tym w zakresie wykonywania działań z obszaru kultury, a także o informacje, że umowy z podmiotami były zawierane z Urzędem Miasta.

 

Naruszenie zakazu organizowania zgromadzeń

 

Wcześniej, wymierzając wobec Urzędu Miasta Ciechanowa karę 30 tys. zł powiatowa inspektor sanitarna argumentowała, że koncert, który odbył się tam 2 maja w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami" zgromadził najwięcej widzów, bo ok. 100 osób w przestrzeni między blokami i ok. 50 osób przebywających w pojazdach na pobliskim parkingu. - I to właśnie stanowiło naruszenie zakazu organizowania zgromadzeń ludności - mówiła wówczas Krawczyk.

 

Dyrektor ciechanowskiego sanepidu wskazywała przy tym, że nieprzestrzeganie regulacji, dotyczących zakazu organizowania zgromadzeń w czasie stanu epidemii "mogło doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia wielu osób wskutek niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2".

 

ZOBACZ: Koncert Kasi Kowalskiej. Manager piosenkarki: atak i nagonka na artystkę

 

Rzecznik prasowa Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska potwierdzając 5 maja, że wpłynęła tam decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie wymierzająca gminie miejskiej karę pieniężną w wysokości 30 tys. zł, zwróciła uwagę, że związana jest ona ze zgromadzeniem się osób podczas występu Kasi Kowalskiej 2 maja w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami".

 

"Sanepid ocenił, iż na terenie pomiędzy blokami było ok. 100 osób, a ok. 50 znajdowało się w samochodach. Podkreślono, że podczas wydarzenia przestrzegano zachowania wymaganej odległości 2 metrów od siebie, ale odległości nie były zachowane, kiedy artystka poprosiła o podejście pod scenę przebywające tam osoby" - napisała wówczas m.in. w stanowisku przesłanym rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta.

 

Rybczyńska zaznaczyła wtedy, że wstępna analiza decyzji o nałożonej karze "wskazuje, że sanepid wadliwie ustalił organizatora tych wydarzeń, a co za tym idzie decyzja obarczona jest wadą prawną". Jak dodała, organizatorem wydarzeń "była odrębna jednostka organizacyjna, posiadająca osobowość prawną". Oceniła też wówczas, że sanepid z niezrozumiałych względów odstąpił od wymogów związanych z zapewnieniem stronie czynnego udziału w postępowaniu, co - jak wskazała - doprowadziło do niewłaściwego ustalenia stanu faktycznego w tej sprawie.

 

"W naszej ocenie działania sanepidu są wywołane presją medialno-polityczną, a nie rzetelną analizą wydarzenia (...). W związku z powyższym będziemy składać odwołanie od decyzji" - oznajmiła w stanowisku z 5 maja rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta.

 

"Publiczność mieli stanowić mieszkańcy słuchający muzyki z okien"

 

Jak informował wcześniej ciechanowski Urząd Miasta, organizatorem odbywających się od 27 kwietnia wydarzeń muzycznych w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami" był wraz z nim Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej (COEK) STUDIO. Wydarzenia z tego cyklu planowano do 6 maja.

 

Po informacjach medialnych o koncercie z 2 maja, w oświadczeniu opublikowanym dzień później na jednym z portali społecznościowych, dyrektor COEK Jolanta Grudzińska, oznajmiła, że pozostałe koncerty nie odbędą się. Wyjaśniła zarazem, że formuła "Koncertowania pod blokami" od początku była jasna - "publiczność mieli stanowić mieszkańcy słuchający muzyki z okien, balkonów oraz internauci dzięki transmisji online".

 

W sprawie organizacji cyklu "Koncertowanie pod blokami" i koncertu z 2 maja odrębne postępowania prowadzą Komenda Powiatowa Policji i Prokuratura Rejonowa w Ciechanowie w ramach czynności sprawdzających.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie