KE komentuje decyzję o przełożeniu wyborów w Polsce

Świat
KE komentuje decyzję o przełożeniu wyborów w Polsce
Flickr/LIBER Europe
Rzecznik Komisji Europejskie wypowiedział się w sprawie wyborów w Polsce

Decyzja o tym, kiedy i w jaki sposób organizować wybory, powinna być zgodna z zobowiązaniami wewnętrznymi i konstytucyjnymi oraz wytycznymi Rady Europy i Komisji Weneckiej ws. praktyk wyborczych - oświadczył w czwartek rzecznik KE Christian Wigand.

W komentarzu do decyzji o odłożeniu wyborów prezydenckich w Polsce rzecznik podkreślił, że europejskie standardy wyborów to: możliwość prowadzenia otwartej debaty, zdrowy proces wyborczy, pewność prawna, powstrzymywanie się przed zmianami w prawie wyborczym przed wyborami, wolne i objęte tajemnicą prawo wyborcze oraz uczciwa kampania wyborcza.

 

"Wyborcy powinni być chronieni"

 

- Odnotowujemy zapowiedź w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w późniejszym terminie. Swobodna demokratyczna debata, jak również kampania wyborcza, a także wolne i uczciwe wybory we wszystkich państwach członkowskich są rdzeniem naszych demokracji. Utrzymywanie i obrona podstawowych praw i wolności jest jeszcze ważniejsze podczas tych wyjątkowych czasów pandemii koronawirusa - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Wigand.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz o wyborach: to jest wstyd dla Polski, to porażka PiS

 

Jak zaznaczył, wyborcy powinni być chronieni przed ryzykiem zdrowotnym i mieć jednocześnie zapewnione swoje demokratyczne prawa. Przypomniał, że KE kilkakrotnie podkreślała wagę wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich. W środę sprawa elekcji w Polsce była omawiana na cotygodniowym posiedzeniu kolegium komisarzy.

 

Kompromis ws. wyborów

 

Rzecznik przypominał, że zastrzeżenia do planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich wyrażało m.in. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

Wigand zaznaczył, że w świetle nadchodzących wyborów w krajach członkowskich w nadchodzących miesiącach KE jest gotowa ułatwiać im wymianę najlepszych praktyk związanych z elekcją w czasie pandemii.

 

ZOBACZ: Lewica domaga się komisji śledczej ws. wyborów 10 maja

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin uzgodnili w środę wieczorem kompromis ws. tegorocznych wyborów prezydenckich, zgodnie z którym 10 maja nie będzie głosowania. W oświadczeniu po ich spotkaniu napisano, że po upływie terminu 10 maja oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów wobec tego, że się nie odbyły, marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie. Gowin mówił w czwartek, że nie będzie to w tym miesiącu.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie